M.A.G.U.S. A-F-ig
Plesi 2005.03.10. 13:48
ISTENEK, HÕSK, BIRODALMAK
A
Abaszisz
A Quiron-tenger dli partjn, az Onpor-medencben lõ nomd trzseket a Pyarron szerinti XVIII. szzadban egyestette egy messzi fldrõl szmûztt hercegi sarj, Hiere Otlokir. A kirlysg fõvrosa a flmilli lakos Ifin. A skvidken Tharr, Uwel s Dreina kultusza dvik, a hegyek lbainl lõk Ranagolt imdjk. Ifinben szkel szak-Ynev leghrhedtebb mregkeverõ szektja, kzismertek boszorknymesterei s fegyverkovcsai is. A kontinensen csak itt, az Onpor-hegysgben bnysznak abbitot - e monoplium teszi Abasziszt a Quiron-tengermellknek jelentõs hatalmv. (lsd mg: Szigetbirtok)
Abbit-acl
Rendkvl rtkes vas-abbit-ezst tvzet. A Pyarron szerinti XX. szzadban kezdtk alkalmazni Abasziszban. Klnsen ellenll a fizikai behatsokkal szemben, emellett rugalmas, knnyen megmunklhat. Rendszerint pajzsok, ritkbb esetben pnclok s vrtek elõlltshoz hasznljk. Az alkotelemek arnynak titkt csak a ngy legnagyobb abasziszi fegyverkovcskln tagjai ismerik.
Abdul al Sahred
A Pyarron szerinti V. szzadban szletett dzsad, minden idõk legnagyobb nekromantja. Tõle szrmaztatjk a teljes Necrogrfit. Abdul al Sahred lettjt szmos titok s tallgats vezi. Hallrl sincsenek pontos adatok: egyes hresztelsek szerint mg a VIII. szzadban is felbukkant Erion krnykn.
Abrado
Gorvik kirlysg legszakibb, az Abradi fennskon elterlõ, szabadossgrl kzismert tartomnya. Uralkodi emberemlkezet ta a Rabuchini hercegi csaldbl kerlnek ki.
Afrad
Helyesen a-frad; kyr nyelvbõl szrmaz csatakilts, melyet Mogorva Chei honostott meg a kalandozk, illetve Arel papjai kztt. Jelentse: "Harcba!"
Airun Al Marem
A Hetedkor legnevesebb Darton-prftja, karizmatikus egynisg. Nemesi csaldban jtt a vilgra a Pyarron szerinti 3644-ben. Tizennyolc esztendõsen szenteltk Darton papjv, m csakhamar elcsaptk, mert rendhagy mdon rtelmezte istene tantsait. 3675-ben tallkozott a Vaskezûknt emlegetett Alex con Arvionival. Utazsaik sorn egy jszaka istene testet lttt elõtte, felszltotta, hogy alaptson szmra birodalmat, s szent pallossal ajndkozta meg. A megnyilatkozs nem maradt hatstalan: Airun Alex segtsgvel ltrehozta a Darton-lovagok rendjt, s szaktott a pyarroni hagyomnyokkal. Darton-papok sokasga csatlakozott hozz, mozgalma rohamosan tereblyesedett. 3676-ban, Pyarron pusztulsakor Darton legfõbb papjnak, prftjnak s fldi helytartjnak kiltottk ki.
3685-re lovagrendje hallatlanul megerõsdtt, m ekkorra Pyarron is kiheverte a Dls okozta megrzkdtatst, s Airunt renegt szektjval egytt kitagadta. A prfta vlaszul szent hbort hirdetett a vros ellen, amelynek hatsra rablhadjrat rablhadjratot kvetett a Dlvidken. 3691-ben Al Marem vgleg szakra teleplt, s szkhelyt a Vrosllamokhoz tartoz Rowonba tette t.
Alex con Arvioni
A Hetedkor hres kalandozja, akit a forrsok tbbsge Vaskezûknt emleget. Amund szrmazsa dacra - a Pyarron szerinti 3610-es vekben jtt a vilgra Ibara egy titkos vrosban - vad gyûllet fûti az si Np fiai, klnsen Amhe Ramun hvei irnt, akik egsz csaldjt kiirtottk. Az elrvult, kitasztott fit egy hajskapitny (rossz nyelvek szerint kalz) nevelte, s utbb egy gorviki kiktõvrosban adott tl rajta. Alex kovcsinaskodott, egy magnak val tolvajtl elsajttotta az alvilgi rvnyesls tudomnyt, majd nekivgott a nagyvilgnak. Tizent esztendõsen kiszakadott elfek kz kerlt, s egy vtizeden bell a Dlvidk nnepelt gladitora vlt belõle.
Mondjk, elsõ megbzst arnagyõzelmei miatt kapta, a pyarroni titkosszolglati feljegyzsekben azonban mr kalandozknt szerepel; a P.sz. 3675. esztendõben Krn hegyei kzt - ltalnos megdbbensre - sikerlt elpuszttania a Krni Tizenhrmak egyiknek emberi testt. Egy vre r Ibarba ment, hogy bosszt lljon virt, de a szerencse ezttal elprtolt tõle: Amhe Ramun hat-nebjei fogsgba ejtettk, amund knritul keretben megfosztottk bal karjtl, s ha trsai kslekednek, minden bizonnyal fel is ldozzk a kk hold szrny-istennek.
Alex lendlett nem trte meg a kudarc: hinyz baljt felgygyulsa utn egy isteni ereklynek mondott feketeacl kzzel ptoltatta, s tovbb jrt a kalandozk tjn. Airun Al Marem a segtsgvel alaptotta meg Daron szakadr lovagrendjt, s a Vaskezû gy hatrozott, lete htralevõ rszt az eljvendõ rnykbirodalom gynek szenteli.
Alidar
szakkelet-Ynev hrhedett, nehezen megkzelthetõ vrosllama - az Anublien-tvidk egyik szigetnek dsze. Klnlegessgt a Pyarron szerinti XI. szzad ta kzismert szolgltatsa adja: rendelsre minden elkpzelhetõ igny kielgtsre alkalmas lenyokat nevel. E lenyok felesgnek, szeretõnek, gyasnak egyarnt megvsrolhatk, sttusuk nem sokban klnbzik a rabszolgktl, rtkk azonban lnyegesen fellmlja azokt. Emiatt elsõsorban fõnemesek, tehetõs kalmrok keresik fel Alidart, melynek gazdagsgt, rendjt a kmletlensgig szigor, kvlllk szmra olykor rthetetlen trvnyek szablyozzk.
Alidax rnõje
A hrhedett Sinil Dialaid a Pyarron szerinti 3584-ben, befolysos nemesi csald gyermekeknt jtt a vilgra az Abaszisztl keletre fekvõ Alidaxban. Anyja - aki maga is jratos volt a mgikus tudomnyokban - a szletst kvetõ jkzpkor lmot ltott, mely felfedte elõtte az jszltt hatalmnak valdi nagysgt.
Sinil lete elsõ tizenngy vt a vrosllam falai kzt tlttte, ahol mr tudatra bredsnek hajnaln, a betûvets megismersvel egyidõben megkezdte mgikus tanulmnyait. Anyja utbb Toronba vitette, ahol j mesterekhez kerlt. A csszrsg hrhedt boszorknymesterei kivl tantvnyra akadtak szemlyben. Az immr huszonves Sinilt anyja tbbszr is hazarendelte, a lny azonban szembeszeglt akaratval, s Toronban maradt.
Az elkvetkezõ esztendõkben tbb tucat szeretõje volt, az Ikrek szektjbl ppgy, mint a fekete mgia avatott ismerõi kzl. Kzs csak egy volt mindannyiukban: hatalommal rendelkeztek. E hatalom pedig egyre gyaraptotta Sinil befolyst mind Toronban, mind szlõhazjban, Alidaxban. Huszont vesen mr szzak lestk minden kvnsgt; ezidõtjt jutott tudomsra Abdul al Sahred, a legends nekromanta srjnak hollte is. Az vatlan boszorknymester, ki egy mmoros jszakn megosztotta titkt az alidaxi nõvel, kt hnappal ksõbb, a sr keressre indtott kldets sorn mr csak res kamrkat tallt: Sinil birtokba kerltek a dzsad tuds feljegyzsei, az alidaxi boszorkny az leterõ tudomnynak mesterv vlt. Visszatrt Alidaxba, s hrom vvel ksõbb elfoglalta a vrosllam trnjt. Az elõzõ Boszorknyrnõ klns krlmnyek kzt hallozott el, m az okokat Sinil beavatsa utn senki sem kereste mr.
Az Œrnõ mindvgig j kapcsolatban maradt Shulur boszorknymestereivel; ez rszben Sigur br szemlynek volt ksznhetõ - a toroni szletsû frfit Sinil a vrosllam rabszolgi kzl "emelte t" vnkosai kz, s utbb komoly feladatokkal bzta meg.
Az Œrnõ vtizedeken t irnytotta Alidaxot, s mgival õrizte meg fiatalsgt. lete sokig mentes volt a kudarcoktl - ez magyarzhatja a gyûlletet, mellyel Rosanna de Lamar irnt viseltetett, egy tbbek szerint jelentktelen szerelmi gy kvetkezmnyekpp. A boszorknyasszony mgival csftotta el a kalandozlnyt; nem tudhatta, milyen kemny ellenfelet szerzett a majdani Kilencedik Vrs Hadr szemlyben.
Sinil Dialaid - egy a fekete lobogk hordozi kzl - a Pyarron szerinti 3692-ben lelte hallt egy mgikus sszecsapsban Alyr Arkhon nekromantval, a vgyak vrosaknt ismert Alidar falai kztt.
Alyr Arkhon
Ember anytl, szrkeelf aptl szrmaz flelf. Erionban ltta meg a napvilgot ikertestvrvel, Tret Arkhonnal egytt a Pyarron szerinti 3610-ben. Apjuk, a Sirenar Szvetsg hercege kt vre r, egy Calowynre indult expedcival egytt eltûnt. Anyjuk, Alimare Viniel 3614-ben K'Harkad ikerhegye fel, a Livinai Gylekezet sszejvetelre indult, a K'Wyn Lioron tkelve azonban Tharr szerzetesek fogsgba esett, s ldozatknt vgezte a Hromfejû oltrn - gyermekei rvn maradtak. Nõvre, akire az ikreket bzta, egszen 3619-ig tprengett, azutn Alyrt Doranba, Tretet Shadonba kldte tanulni. Tret, a fiatalabb fi rvidesen a Szrkecsuklysok nevû alvilgi szervezet soraiba kerlt, Alyr pedig a mgikus tudomnyok novciusa lett. Hamar kitûnt leselmjûsgvel, s mesterei legnagyobb megdbbensre a nekromancinak ktelezte el magt. Adeptusi beavatsra 3644-ben kerlt sor. Ezutn jabb kt vtizeden t ki sem tette lbt a Szarvtoronybl: Abdul al Sahred munkjt, a Necrogrfit tanulmnyozta, s megrta elsõ knyvt, mely a nekromancia jszerû rtelmezsvel tûnt ki. Mikor 3666-ban ccse Erionba hvta, vgre felkerekedett. A tallkozs mly benyomst tett r, szvbe zrta Tretet, s oldaln jrta a vilgot ngy esztendõn t. A Pyarron szerinti 3670-ben ccse eltûnt, s kt hnap mltn megrkezett hallnak hre. Alyr megkeseredett, s ettõl fogva maga is a hallt kereste; rszt vett az 3671-72-es toroni hadjratban, de mg sebet sem sikerlt kapnia. A kvetkezõ vben felkereste apja hazjt, Sirenart, majd, mivel ott sem tallta a helyt, tkelt a Riegoy-bl tloldalra, s bejrta a Shanice-hegysget. Hogy itt pontosan mire bukkant, soha senkinek nem rulta el - letkedve visszatrt, noha cinikusabb lett, mint valaha. Visszatrt Doranba ahol hamarosan a Varzsltancs tagjai kz vlasztottk. Br a Vrs Hadurak szolglatba szegõdtt, megmaradt kalandoznak: 3676-ban csatlakozott az Amhe Ramun fegyvereinek elpuszttsra indul vlogatott trsasghoz.
A kudarcba flt kldets a tapasztalatokon tl Airun al Marem bartsgval gazdagtotta. Csodval hatros meneklse utn megtrt Doranba, s csak kt vvel ksõbb indult tnak megint - ezttal tizenkt vet tlttt tvol, s mikor hazatrt, nagyobb erõknek parancsolt, mint brmikor azelõtt.
A Pyarron szerinti 3691-ben Gro-Ugonban bukkant fel, hogy Orwella kvetõit kijtszva megszerezze a fekete tõrt, amelynek segtsgvel vi a kitasztott jbli testet ltst remltk megakadlyozni.
Amadeus Rabuchini am Abrado
A gorviki Abrado tartomny uralkodcsaldjnak sarja. A Pyarron szerinti 3663-ban szletett, de az akkori viszlyok miatt nem kerlhetett a hercegi trnra. 3682-ben, a Nagy-Gorviki tancsls befejeztvel, miutn a kirlysg egyestsre irnyul trekvseket Akvilona tartomny fõpapja, Gecha Girini Ranashavik segtsgvel megakadlyoztk, elhatrozta, hogy visszaszerzi jogos rksgt, s egy kalandozkbl verbuvlt csapattal Warvik tartomnyba ment, hogy Ranagol õsi szentlyben magtl az istentõl krjen tmogatst. A kldets kudarcba fulladt, a trsasg tagjai az ilanori brd, Tier Nan Gorduin kivtelvel elhullottak.
Amhe Ramun
Az amund, ms nven az si Np ngy istennek egyike, a kk hold ura; az amund mitolgiban a gonoszsg megtestestõje, Themes, a napisten, s Refis, a fldanya gyermeke. Hvei a Pyarron szerinti 3692-re vrjk alszllst, mely nzetk szerint az amundok jbli felemelkedsnek, vilgon vgigsprõ bosszhadjratnak nyitnya lesz.
Amnet on Keilor
A Pyarron szerinti 3618-ban szletett toroni fõnemes, a Lncbartok elnevezsû rabszolgakereskedõ testvrisg egyik fõ patrnusa, a csszr s a Boszorknymesterek kegyeltje, lete utols vtizedben a Keleti Hadtest parancsnoka.
Csaldja - mint a legtbb Tharr-hitû nemesi famlia - a lzad kyr Hatalmasok egyikig vezeti vissza eredett, s mert kezdettõl birtokol egyet az tdkor szent ereklyi kzl, hellyel s szavazattal rendelkezik a Birodalmi Gyûlsben. Amnet - msodszltt lvn - sosem viselte a tancsnokok vrs-fekete talrjt: ifjkorban katonnak llt, s csak kivteles alkalmakkor ltogatott haza. Szmos kisebb hadjratot vezetett Toron szaki hatrain tlra, vezri hrnevt azonban nem ezek a portyk, inkbb az udvarhoz kldtt ajndkok regbtettk. Beszlik rla, mg gy sem jutott volna magas posztra, ha anyjt nem fûzik gyengd szlak Tharr befolysos fõpapjainak egyikhez. E mig ismeretlen szemly egyengette Amnet tjt - rossz nyelvek szerint azrt, mert maga nemzette a bõvrû arisztokrata nõnek, aki mindvgig a kezben tartotta.
Keilor grfja, a kmletlen szigorrl kzismert frj, a rettegett s megvetett "Gyermeklõ" apa a Pyarron szerinti 3692-ben, Adron Kvartjnak elsõ havban esett el az Alidar falainl vvott tkzetben, ahol Calyd Karnelian, a Hetedkor egyik stratgiai lngelmje, Abaszisz partmenti szigeteinek hercegkapitnya volt az ellenfele.
Anuria
Az Anurinak nevezett fennsk az Ygil-sivatag kzepn fekszik, gyakorlatilag megkzelthetetlen. Tengerszint feletti magassga mintegy msflezer lb, majdhogynem fggõleges sziklafalak hatroljk. A fennskon foly letrõl megbzhat forrsokban mg utalsok sem tallhatk, a legenda azonban azt tartja, hogy az Anvarirl rkezett srknyok leszrmazottainak birodalma rejtõzik ott. Tbb krniks beszmolt arrl, hogy a kyr hbor vgsõ csatiban Jahrn-On Kryelt srknylovasok lgija segtette gyõzelemre. E harcosokat a hagyomny anuriai srknylovasokknt emlegeti.
Anvaria
A vilg msodik legnagyobb kontinense, amely Ynevvel tellenben - egyes forrsok szerint "messze napkeleten" - tallhat. Terlete hozzvetõleg huszontmilli ngyzetmrfld. Kereskedelmet mindssze parti vrosai folytatnak Ynevvel. Mindez ideig huszonhat ynevi expedci indult a fldrsz belsejnek felkutatsra, de egyetlenegy sem trt vissza.
A legendk szerint Anvaria srknyok õshazja - e lnyek a trtnelem elõtti idõkben a Calowynrl szrmaz kyrek legdzabb ellensgei voltak. Az Enrawelli Tudstr szerint huszonhat vezreddel ezelõtt a kyrek pusztt hbort vvtak Anvaria lakival, m a teljes pusztulst megakadlyozand, vgl bkt ktttek, amelyben kimondtk, hogy egyik np fiai sem lphetnek soha a msik fldrszre. Egyes legendk arrl is beszmolnak, hogy az Anuriai-fennskon lõ, gynevezett srknylovasok voltakppen Anvaria õslakinak leszrmazottai, akik a kyrekkel egy idõben rkeztek Ynevre, ezeket az lltsokat azonban sem bizonytani, sem cfolni nem sikerlt.
Aranykr lovagrend
Elorand lovag ltal, Pyarron ptsekor alaptott rend. Vdistene Krad, tagjait gyakorta Krad-lovagoknak is nevezik. Szkhelyk a vros pusztulsig Pyarronban volt - s br a Dlvidk lovagjainak szne-virga egytt pusztult az gi Templommal, Krn pribkjei megzlelhettk mr az j, ifj nemzedk vast. Msodik legjelentõsebb rendhzuk Erigowban tallhat. Ismertetõ jegyk a fehr palston tndklõ aranyszn kr.
Arel
A pyarroni panteon fõistennek forrvrû, csapodrnak tartott prja, a Harc s Termszet istennõje. A vakmerõsg, esztelen btorsg meggyõzõdse szerint a legfõbb erny. Hatrtalan felelõtlensge volt egyik oka annak, hogy br hatalom dolgban fellmlja frjt - Orwella utols lzadst is õ fkezte meg -, mgsem õt vlasztottk az istencsald fejv. Kedveli az egyedi hõstetteket, klnsen azokat, amelyeket puszta virtusbl, az õ kedvrt hajtanak vgre. Papjai ltalban kalandozk, Ynev legnagyobb szlhmosai, de esztelen vllalkozsaikrl, ngyilkos hõstetteikrõl ppgy ismertek. Arel szent llata a slyom, elpuszttsa a legnagyobb vteknek szmt a szemben. Szentlyei a kontinens erdeiben, magnyosan llnak, csak fbl, vagy ms nvnyi anyagbl plnek. Kultusza elsõsorban az szaki Szvetsg llamaiban, illetve a dlvidki Yllinorban terjedt el.
Arguren
Legends vrosllam a Quiron-tenger medencjnek dlkeleti rszn; beszlõ neve a kzs nyelven Ezstrvet jelent. A hagyomny szerint nagymlt, klns np menedke volt a Hatodkor zûrzavart kvetõ felvirgzs idejn, gazdagsgt s hatalmt õsi (taln mg a kyrek elõtti idõkbõl szrmaz) titkoknak ksznhette. Urait bizonyos forrsok alakvlt zaudereknek, msok õrlt mgusoknak, megint msok anur szakadroknak vlik - tny mindenesetre, hogy a tizenharmadik Zszlhbor idejn (P.sz. 3616) egy toroni hajraj megkzeltette, s tûzkpõkkel elpuszttotta. A shuluri Birodalmi Levltrban, mely a Hetedkor hajnala ta minden valamireval hadijelentst megõriz, csak a tmadsnak tallni nyomt, partraszllsra (bizonyra j okkal) sem ekkor, sem ksõbb nem kerlt sor.
Arguren romjainak helyt mostansg mr csak a beavatottak, az szaki s a csszri kmszolglat tisztjei - s persze egyes kalandozk ismerik.
Armador Dogan an Godora
A hajdanvolt Godorai birodalom grfja, Ranagol eltklt hve. A kardforgatson kvl a stt tudomnyok gyakorlsban is jeleskedett. A Pyarron szerinti 1675-ben bekvetkezett hallt rk vetlytrsa, Raginal gramen (birodalmi õrgrf) rulsnak tulajdontjk. A hagyomny szerint szrnyû eskvssel fogadta: visszatr.
Aquirok
Nem emberszerû õsfajok; tisztzatlan krlmnyek kzt kerltek Ynevre az idõk hajnaln. Valaha a napvilgon ltek, az idõk hbori azonban a fld vagy a vz al knyszertettk õket, ahol korcs civilizciik a mai napig lteznek. Aquir a stt mgia legtisztbb nyelvezete; olyannyira titatdott a fekete mgia hatalmval, hogy minden egyes vigyzatlanul kiejtett sz hallt, vagy mg rosszabbat jelent a prblkozk szmra. Shackallor, a Krni Tizenhrmak leghatalmasabbika Stt tudomny cmû munkjt aquirul rta, s csak utbb ltette t emberi nyelvre. Az aquir elsõsorban rott formban ismert, kiejtsvel ma mr csak egyes krni varzsliskolk, nekromancival foglalkoz mgusok, s persze maguk az aquirok vannak tisztban.
B
Birak Gal Gashad
A Hetedkor leghresebb gro-ugoni vezre; alakja kr mr letben legendk szvõdtek. Az ork rsbelisg hinyossgai miatt nehz - ha ugyan nem lehetetlen - szletsnek pontos dtumt meghatrozni, m szinte bizonyos, hogy a nagy esemny a Pyarron szerinti 3500-as vek elejn trtnt: Gashad tetteirõl a III. vezred derekn mr rendszeresen megemlkeznek az szaki krnikk.
Azt tartjk rla, az orkok ltal ismert vilg egszt bejrta - erre vall, hogy szmos nyelvet beszlt, s hogy zlse, stlusa is pallrozdott valamelyest. Toron oldaln vett rszt a tizenkettedik s tizenharmadik Zszlhborban; Calyd Karnelian apjhoz, Abaszisz partmenti szigeteinek akkori hercegkapitnyhoz a fegyverbartsg erõs ktelke fûzte.
Szztven vesen, blcsen s viharverten, lõ legendaknt trt meg fajtrsai kz Gro-Ugon gyepûire. Prviadalban legyõzte a Ltk trzsnek fõnkt, s tvette az uralmat az orkok ltal Ag'Garachnak (Nagy Lapos) nevezett sksgon. A nemzetsgek 3624-es hborjban megint diadalmaskodott, m sikervel szmos ellensget szerzett ms trzsek, valamint a Kard Testvrisg soraiban. 3640 teln hre kelt, hogy brgyilkosok vgeztek vele - a szbeszdek htterben termszetesen õ maga llt. A Ltkat ettõl fogva hivatalosan elsõszlttje, Damer vezette, akit szmos klns fortlyra - gy a betûvetsre is - kitantott.
Tudomsul vette, hogy npe rabszolgkat tart, br a szolgk lelst s knzst nem engedte - az okos nrdek mst diktlt neki. ldst adta a Kacagkkal kttt formlis szvetsgre, m kmletlenl torolt meg minden, a Ltk letternek megnyirblsra irnyul ksrletet. Szmos asszonyt emelt maga mell, akiktõl az idõk sorn - vatos becslsek szerint - kt-hromszz gyermeke szletett.
A titokzatos Bid'Barugh (Aclkar Szellem-Atya) tudata fejlesztsben tallta meg az igazi feldlst. Br megjelense nem sokban klnbztt a tbbiektõl, tiszteletet parancsol szemlyisgvel elsõ ltsra kirtt kzlk, s primitv nyelvezetket sem minden malcia nlkl hasznlta. Elmjnek hatalma idõs korra - mire szedett-vetett hadai egysges, tõkpes seregg lettek - egy kalandoznak is dicsõsgre vlt volna.
Klnleges kpessgeit s rendkvli intelligencijt felhasznlva rvid idõn bell olyan llamot hozott ltre, mely, ha fõvrosa nem is volt - sõt, terletileg sem lehetett behatrolni, hisz a trzsek lland vonulsban, mozgsban voltak -, szervezettsg dolgban az szaki birodalmakkal vetekedett. Gashad mesterien egyenslyozott Toron s a Szvetsg kztt a tizennegyedik Zszlhbor sorn: zskmnyszerzõ hadjratot indtott dlnyugatnak, az erõssgek, a seregek tjbl azonban rendre kitrt. Mondjk, tanccsal ltta el a kilencedik visszaszerzsre kldtt kalandozkat, s hogy gynkei szmos informcit vltottak csengõ aranyakra Doranban - igaz vagy sem, tn csak õ maga tudja. Ktsgbevonhatatlan tny, hogy a Szvetsg vinali gyõzelmnek hre mr a hazavezetõ ton rte, s hogy csapataival mr-mr csods mdon trt ki a dlnek zdul ilanori lovassg tjbl; mikor Gro-Ugon gyepûin harcba szllt a Vrivk megritkult seregvel, gyõzelme egy pillanatra sem lehetett ktsges.
A belhbor - akr az emberek - persze nem fejezõdtt be egyknnyen. A Kard Testvrisge ltal feltzelt Irtztatk s Irgalmatlanok, no meg a Vrivk hrmondi kemny ellenflnek bizonyultak. Gashad, hogy flnyket kiegyenltse, maga mell lltotta s felfegyverezte a Holdimdkat - e kis lps dntõ fordulatot hozott a kzdelem menetben. 3702-ben az Aclkar Szellem-Atya csapatai elfoglaltk Reagot, felgettk a Kard Testvrisgnek Fekete Erõdjt, s kmletlenl leszmoltak a Weeb'Bhaeru-Shadagg'Ghaukar (a Bhaer-Shadaggnak Tetszõ Nagy Liga) ellensgeivel. Gashad itt llta ki utols prbjt: gy hatrozott, nem telepszik Gro-Ugon trnjra. A posztot - s a vele jr terhek legjavt - msodszlttjnek, Badridnak engedte t, majd ksretvel a fõvroshoz kzeli Arush-Mugba vonult vissza.
Itt kerestk fel utbb (P.sz. 3711-ben) a Tier Nan Gorduin nyomt kutat kalandozk. Gashad, aki kmei rvn mr tudott rla, hogy a hrneves brd az szaknyugati bnyk egyikben raboskodik, menlevelet, harcosokat s szekereket bocstott az emberek rendelkezsre, de nem fogadta el aranyaikat - e gesztus egy hrom vszzadot tlelõ plyafuts mlt zrakkordja volt. Alyr Arkhon s trsai kiszabadtottk Gorduint, s noha megtartaniuk nem sikerlt (a brd ekkor mr az lmok rnek befolysa alatt llt) nhny nappal ksõbb, Lt harcosok dszksrete mellett bntatlanul hagytk el Gro-Ugont.
Gashad teste a Pyarron szerinti 3715 ta kõsrban pihen a Zeeb foly torkolata kzelben, ahol valaha megszletett. Szarkofgjra ismeretlen kezek vstk a kzs nyelvû feliratot: HS - S MAJDNEM EMBER.
Birodalmi Emlkezet
Krn trtnelmt sszefoglal mû, amelyet egy ismeretlen szerzetesrend tagjai rtak majd hrom vszzad alatt. Elsõ pldnyt Igrain Reval hozta magval krni fogsgbl.
Beriquel
Ynev msodik legnagyobb kiterjedsû szigete, mely a legõsibb forrsokban Brogknt (Homlyflde) szerepel - innen szrmazik a trpk, a keleti barbrok s a tarranok npe. A Pyarron szerinti II. vezred derekn nhny telepesekkel zsfolt haj indult tnak Ynevrõl, s Beriquel partjain csakhamar kolnik ltesltek. Nhny vtizeden t lnk volt a kereskedelem, a harmadik ezredfordul elejn azonban minden kapcsolat megszakadt a vakmerõkkel. Azta is rejtly, milyen sors jutott osztlyrszkl.
Boszorknyerõd
A toroni fõvros, Shulur blvel szemkzt emelkedõ sziget, a kopr Daumyr egyetlen ptmnye. Irdatlan kõ csonkagla; sok szz llel magaslik a tenger szintje, a srknyfogakknt meredezõ ztonyok fl. Mondjk, maguk a lzad kyr Hatalmasok, az Ûbirodalom buksnak okozi emeltk, s sttjbe rejtõztek azta eltvozott isteneik haragja elõl. Manapsg a Boszorknymesterek, Toron legrettegettebb fekete mgusai lakjk - haland lny akaratuk ellenre sosem lphet falai kz, a hagyomny szerint a mindenkori csszrnak is csak egyszer (a trnralps napjt kvetõ jjelen) adatik meg, hogy gazdival szemlyesen tallkozzk.
Sajt kiktõje, lthat bejrata nincs. A nphit terjedelmes alagtrendszert sejt a Boszorknyerõd alapzatul szolgl sziklatmb mlyn, melynek vzalatti kapuit mgikus s mechanikus csapdk, gyilkos kedvû õsi fajzatok vigyzzk.
C
Calyd Karnelian
Abaszisz partmenti szigeteinek szltte, Antoh-hitû hercegkapitnyi csald sarja; a Pyarron szerinti 3645. esztendõben jtt a vilgra. Legendsan hossz letet lt: a Tier Nan Gorduin nyomt kutat yllinori embervadsz, Tristana mg a P.sz. 3700-as vek elejn is szt vlthatott vele.
Karnelian plyafutst apjnak szmos vtke, Toron melletti killsa hatrozta meg. A Quiron-tenger szaki partjn gyûllt, megvetett volt csaldja neve, a terjengõ mendemondk mr a kereskedelmi kapcsolatokban is fennakadst okoztak. Calyd viszonylag fiatalon, az Ifinben szkelõ nagykirly s a toroni Boszorknymesterek akarata ellenre kerlt tisztsgbe - beszlik, a sikerben rsze volt az akkor mg ifj ilanori dalnoknak is -, s ettõl fogva mindent elkvetett, hogy famlija becsletn esett csorbt kikszrlje. A sors ismt sszehozta Tier Nan Gorduinnal; kettejk ismeretsge a tizennegyedik Zszlhbor idejn mlylt igaz bartsgga, mikor Gorduin - noha a Szvetstõl erre kln utastst nem kapott - kimenektette Alidarbl a hercegkapitny jvendõbelijt, a fejedelmi prnak nevelt Salint.
Karnelian megerõsdve kerlt ki az veken t hzd fegyveres konfliktusbl, s br gy dnttt, meghagyja Abaszisz trnjn a legyõztt nagykirlyt, szigetbirtokt ettõl fogva igazi szuvern mdjn kormnyozta. Azt tartottk rla, nem csupn a Szvetsg korons fõi s a dorani mgusok bizalmt lvezi, de birtokban van az abbit-acl elõlltsnak mdszere is. Tny, hogy a hercegkapitny falanxai nagy mennyisgben hasznltk e kivtelesen kemny fmet, s hogy a nagykirly vtizedeken t aranyak tzezreit kldette Karnelian kincstrba - a kzhiedelem szerint azrt, hogy az Ifinbõl kiszivrgott titok legalbb a tg rtelemben vett "csaldban" - a dli parton - maradjon. (lsd mg: Szigetbirtok)
Calowyn
A kyrek õshazja; egyes forrsokban Vrs Kontinensknt szerepel. Noha szinte felmrhetetlen tvolsg vlasztja el Ynevtõl, idõrõl idõre felbukkannak nlunk onnt rkezett utazk, s nem egy kalandoz vallja, hogy maga is megfordult arrafel.
Crewoini Õstr
A Dli Kolostorokban lõ szerzetesek ltal rott trtnelmi sszefoglals, amely a benpesls vszzadaitl fogva egsz Dl-Ynev fejlõdst nyomon kveti.
Csatk Palotja
A hajdanvolt kyr fõvros, Enrawell egyik nevezetessge; hatalmas palota, mely a birodalom - tbbnyire gyõztes - hborinak lltott mlt emlket. Minden termt egy-egy sznpomps csatakp dsztette.
D
Darton
A pyarroni panteonban a halottak istene, a tlvilg õrzõje, a trfamester, Krad s Arel gyermeke. Slyos pnclt visel, roppant pallos a fegyvere. Noha alapjban jindulat, kedvvel trfl meg halandkat, s e trfk olykor igen komoly kvetkezmnyekkel jrnak. Airun Al Marem, a prfta fellpse ta npszerûsge rezhetõen nvekedett a kontinens lakinak krben.
Davalon
A Dwyll Uni fõvrosa, mely - a Ranil-hitû dwoonok makacssgnak diadalaknt - a toroni hatrl alig tnapi jrfldre, az szaki Szvetsgre mrendõ fõ csaps irnyban fekszik. Flszz ostromot llt ki a Hetedkor hajnala ta; az ellensgnek - orkoknak, nomdoknak, kyr szrmazkoknak, ediomadi Korcsoknak - egyetlenegyszer sem sikerlt megszereznik. Buksa a hagyomny szerint az ifj civilizcik veresgnek elõhrnke lesz, br a Jslat ismerõi vltig lltjk: az õsi iromnyban utalst sem tallni a vrosra s vgzetre.
Davalon a Pyarron szerinti 3692. esztendõben kzel szzezer lakos erõssg, melynek bstyi, paliszdjai s kapui az egykor itt kzdtt hõsk nevt viselik. Falai kzt, falai kzelben lni klns megtiszteltetsnek szmt a szenveds edzette dwoonok kzt, akiknek lobogjt emberltõk hossz sora ta a Davalon cmerbõl vett jelmondat - "Az ldozat lszen diadalmunk" - kti.
Dli Kolostorok
A Dli Gyûrûhegysgben megbv kolostorrendszert Dl-Ynev õslaki emeltk az rott trtnelem elõtti idõkben. A szerzetesek azta is dacolnak a nagyvilgban zajl esemnyek sodrval, mintegy kvlllkknt szemllik llamok, npek, olykor egynek sorst.
Doran
Az Arowin-hegy legends vrosllama; a Pyarron elõtti 1214-ben alaptotta hrom mgus, Vinidius Artemora, Quirin Dan Jeir s Eloriol Calendil. Cljuk vilgszerte egyedlll varzslkzpont ltrehozsa volt. Mindhrman a mgia egy-egy alapformjt vittk tklyre, eleinte e hrom formt - a sk- s trmgit, az idõmgit s a megidzs tanait - oktattk az akkor mg kicsiny teleplsen. A tantvnyok tbornak szlesedsvel Doran elõbb vroskv, majd nagyvross nvekedett. Pyarron elõtt 462-ben a dorani varzsltancs gy dnttt, hogy a vrost ktfel osztja. Ltrehoztk s elklntettk a belsõvrost, mely a mgusiskolk kzpontjait, a mesterek, tantk s tantvnyok lakhelyt foglalta magba. A klsõvrosba szorult a polgrsg, s itt emelt fellegvrat a Vigyzk rendje is. E rend a dorani varzsltancs fanatikus harcos-lovagokat tmrtõ csoportja, feladata a mgusok politikjnak tmogatsa vilgi eszkzkkel.
A Pyarron szerinti 348-ban felptettk a Szarvtornyot, s ezzel hivatalosan is befogadtk a nekromancit Doran falai kz. A szzadok sorn a varzslvros befolysa folyvst nvekedett, vgl szak-Ynev egyik meghatroz tnyezõjv vlt. 1457-ben csatlakozott az szaki Szvetsghez, ily mdon hangslyozta szembenllst Toronnal s a kyr hagyomnyok erõszakos fellesztsvel. A Pyarron szerinti XX. vezred vgre nem akadt szak-Ynevnek olyan orszga vagy vrosllama, amely teljesen fggetlennek mondhatta magt Doran mgusaitl.
Doran Belsõvrosa lassanknt teljesen elzrkzott a klvilgtl, s mra lland lakin kvl senkinek nem lehet maradsa falai kzt. A varzslllam urai mind titokzatosabbakk vltak, jabb kiltket is homly fedi.
Doardon-hegysg
szak-Ynev legmagasabb hegysge; brcei kztt a Titkos Szekta kolostorai rejtõznek. A hozzjuk vezetõ t mg a beavatottak szmra is kemny prbattelt jelent.
Dorcha
Tiadlan hrmas kormnyzsi rendjben a hadri feladatokat ellt mltsg. A kirlysg vilgi, politikai, gazdasgi irnytja a kirly, a szakrlis s tudomnyos vezetõ a Duin, mg a kl- s belbiztonsgrt a Dorcha felelõs. A kirly halla (interregnum) esetn azonban a Dorcha tisztsgnek megerõstse a nemesi (bri) tancsra vr, ennek hinyban a Dorcha nem cselekedhet beltsa szerint.
Dorcha tradcionlisan csak nõ lehet; Tiadlan minden harcosnak, harc- s kardmûvsznek kizrlagos ura s parancsolja, m az egyszerû hûbri ktelknl sokkal erõsebb, mr-mr vallsosnak mondhat rajongs kti hozz alattvalit. A Dorcha cm rklhetõ, m a beiktatshoz szksges a kirly, a Duin, valamint a dorchai intzmny harmincht harc- s tizenkilenc kardmûvsz iskoljnak hozzjrulsa.
Dzsadok
A Taba el Ibara sivatagban, s annak krnykn tanyz npcsoportok gyûjtõneve. A dzsadok minden valsznûsg szerint a dzsennek leszrmazottai: olajbarna bõrû, gndr, stt haj, stt szemû emberek. Ibara krnyki emrsgeiken kvl tekintlyes szmban lnek a Nament sivatagban, illetve Erionban, ahol sajt vrosrszt hoztak ltre. Elsõsorban kereskedõk, de jeleskednek az llattenysztsben, mesemondsban, sõt, a hadakozsban is. Ynev laki szmtalan illatszert s afrodizikumot ksznhetnek nekik.
Az albbiakban a fontosabb dzsad szavak s kifejezsek magyarzatt adjuk kzre, kiegsztve az ibarai trtnelem egy-egy jelentõs alakjra vonatkoz tudnivalkkal.
Dzsennek
Az õsi npek sorba tartoz, emberszabs faj; az rott trtnelem hajnaln hosszadalmas hbort vvott az amundokkal s az elfekkel azon terletek birtoklsrt, ahol a Hetedkorban a Taba el Ibara homokja hullmzik. A dzsennektõl szrmaztatjk magukat a dzsadok, akik krben nylt titoknak szmt, hogy az õsi, emberszerû fajzatok nhny nemzetsge ma is a sivatagi vrosokban l, mi tbb, magas pozcikat betltve irnytja is a helyi gazdasgot s politikt.
Eltkozott Vidk
A Tinolok vezte medence, a Kyria gyngyszemnek szmt Rualan a Pyarron elõtti IV. vezredben kapta az Eltkozott Vidk nevet.
Az itt lõk mindig is srtve reztk magukat, amirt a csszri szkhely Enrawellbe kerlt. A kt tartomny ellenttbõl a szzadok mltval vad gyûllsg lett - nem csoda, hogy Rualan kitrõ rmmel fogadta a csszri vrbõl val Reigh-En Zerdalt, mikor az a Pyarron elõtti 3631-ben e vidket vlasztotta lakhelyl. Zerdal az akkori uralkod testvrccse volt, gyenge idegzetû, kiszmthatatlan klyk, aki kora gyereksge ta gyûllte btyjt; vltig lltotta, hogy az udvar tveds ldozata: voltakpp õ az elsõszltt, az a msik csak bitorolja a trnt. "Tragikus" sorsa rokonszenvet bresztett a rualaniakban, gy amikor a herceg - ki tudja, miknt - megidzte Orwellt, az esemny titokban maradt. A Kitasztott elsõ megjelenst kvette a msodik, a harmadik, s a tbbi. Idõvel a Gra-Tinolon felptettk az istennõ fõszentlyt, s az esztendõk sorn az ormokon gombamd szaporodtak Orwella templomai.
A herceg tancsadi meggrtk, hogy letrik az anyrok s a mgusok hatalmt, s õt ltetik a csszri trnra, amennyiben ksz Orwellt a birodalom fõistenv nyilvntani. Sorra vgeztek a tartomny fõpapjaival; Rualan felett ettõl kezdve voltakpp a Rettenet Asszonya uralkodott, Reigh-En Zerdal sznalmas bb volt csupn. Hogy pontosan mikor ltk meg a lelkt anlkl, hogy testben krt tettek volna, nem tudja senki, de tven-egynhny v mltn, midõn bejelentettk a tartomny kivlst a birodalombl, testt sem tartottk szksgesnek tbb: mint mondjk, a hegyek egy feneketlen barlangja nyelte el. Ekkorra a Tinolok mhe mr tbb szzezer orkot s goblint rejtett - ezeket a kreatrkat Orwella, az embernem meggyalzsra, torznak s elvetemltnek teremtette.
A kikiltott fggetlensget a csszr nem ismerte el, lgii hrom hnap mltn megindultak Rualan fel. A Rettenet Asszonynak fõpapnõje kiengedte felfegyverzett lnyeit a hegyek gyomrbl; dhket a vidk lakossga nygte. A nyugatrl bevonul harcosok elborzadva szemlltk a pusztulst, majd kitelt az õ idejk is: a Gra-Tinol rnykban megsemmistõ veresget szenvedtek.
A visszavgs nem ksett sok: egy trkapun t a helysznre rkezett a Hatalmasok Tancsnak nyolc tagja, s rk alatt megtizedelte az orkok s goblinok seregt. Az ldklsnek Orwella s papnõi vetettek vget: a Hatalmasok elvesztettk a halhatatlannal vvott varzsprbajt, s maguk is odavesztek.
A kvetkezõ hat vben nem volt tancsos a tartomny terletre merszkedni, mert - a temetetlen holtak bosszja gyannt - kegyetlen jrvnyok dltk a vlgyet, elpuszttva mindazokat, akiket az orkok s a kyrek sszecsapsa megkmlt.
A Kitasztott papnõivel lõhalottakk vltoztattatta kivrzett szrnyetegeit, gy rontott ismt a birodalomra. Ekzben a hegyek mlyn megint orkok, goblinok s ms elfajzott teremtmnyek szlettek a semmibõl.
Az ezt kvetõ szzad csatinak kimenetele vltakoz volt. A Hatalmasok mg ktszer semmistettek meg majd' minden lõt s lettelent, vgl a Pyarron elõtti 3502-ben repedsek tmadtak az asztrlsk s az elsõdleges anyagi sk hatrn. A hats eleinte csak szokatlanul heves viharokban mutatkozott meg, a folytats azonban annl rmisztõbbnek bizonyult.
Az idõk folyamn a vidk gonoszsggal itatdott t. Klns dzsungel nõtte be a sziklig lecsupasztott tartomnyt, mely tbbszr jelt adta rosszindulatnak: egy alkalommal mindenestl elnyelte a harcol feleket. Ezen a helyen ksõbb risi mocsr keletkezett, rk mementjul a Tini-Tinoli csatnak. Ekkor, valsznûleg Orwella kzbelpsre, az erdõ felhagyott nll tevkenysgvel, s tbb lõlnyt nem ragadott el.
A hbor kimenetelt vgl az dnttte el, hogy Toron tartomny urai is a Kitasztott oldalra lltak. A hadszntr ttoldott a lassan nptelenedõ Keilor s Freiglund tartomnyokba, s mind kzelebb kerlt Ernawellhez.
Az Eltkozott Vidk a majd' flezer vig hzd hbor sorn mindvgig a Rettenet Asszonynak szkhelye volt. tkzetre jfent mr csak a Pyarron elõtti 3012-ben kerlt sor vadonjban - az anuriai srknylovasok s a megmaradt Puszttk Jahrn-On Kryel vezetsvel ekkor morzsoltk fel az istennõ hadseregt. A megmaradt Hatalmasok a zûrzavart kihasznlva a fõszentlybe hatoltak, vgeztek a Kitasztott papnõivel, s Orwellra tmadtak. Felidztk az stzet, ezt a mindent elemsztõ erõt, amelynek azonban kptelenek voltak parancsolni. Az stûz kis hjn meglte a Rettenet Asszonyt - annyira meggyengtette, hogy knytelen volt vezredekre egy tvoli skra meneklni -, de a Hatalmasok kzl is sokakat a nemltbe tasztott.
Az Eltkozott Vidk azta a borzalom, a megnevezhetetlen gonoszsg, az lõhalottak fldje. A romok kztt ksrtetek s lidrcek bolyonganak, egyetlen lõlny sem maradhat meg az tkos dzsungelben, mely jszaknknt rmeket lmodik, kklõ idõviharokban jra s jra jtsza a rgmlt csatit.
E
Eldir
Mogorva Chei legends kardja. Kzs nyelven szak Lngjaknt emlegetik; az elnevezs a kardmarkolat gombjba kovcsolt, klnyi oplra utal.
Eleven fm
Ynev legklnsebb letformja, melyrõl a blcsek sem tudnak eleget. Kemnysge, tvzhetõsge tltesz mg az abbiton is, rtke is fellmlja azt. Az lõ fm megmunklsnak tudomnya csupn nhny beavatott tarini kovcsmester szmra hozzfrhetõ, mert a fmnek akarata van, gy csak azz formlhatjk, amibe beleegyezik.
Beszlni kptelen ugyan, m gondolatait, rzseit, akartt mentlis energii segtsgvel hozza msok tudomsra; mint mondjk, makacssga fellmlja mg a hres abasziszi szvrekt is. Eleven fmbõl kovcsolt eszkzt birtokolni olyan, mint hûsges trssal kborolni, m csful jrnak mindazok, akik a fm akarata s szimptija ellenben prbljk hasznlni fegyverket. Ki nem vdett csapsok, flrecssz tmadsok, hvelybe szorul kard... s ezek csak a figyelmeztetõ jelek.
Az eleven fm csupn Tarin rghegysgeiben, Doardon brceinek sziklakatlanjaiban s a Yian-Yiel hegysg mly barlangjaiban "l" meg, m pontos lelõhelyeinek titka nem ismert.
Elfendel
A dli elfek birodalma; laki Krn fenyegetse elõl menekltek Tysson Larbl a Lasmosi-flszigetre.
El Hamed
A hrom nagy dzsad emrsg kzl a legszakibb. Igazi felvirgzsa a Blcsknt tisztelt Rahim el-Haszra vezrsgnek idejre tehetõ. Az Amhe Ramun-manifesztci hborja sorn az si Np megszllta ugyan, de megtartani nem tudta.
Ellana
A szerelem s a szpsg istennõje a pyarroni panteonban; Adron s Dreina gyermeke. Papnõi hivatsos kurtiznok, templomai a legismertebb bordlyhzak. Szent szimbluma a ltuszvirg, papnõit rendszerint a Ltusz Lenyaiknt emlegetik.
Enrawell
A hajdani Kyr birodalom fõvrosa, a mai Erigow helyn llt. A forrsok tansga szerint nagyobb s pompsabb volt brmely korunkbli teleplsnl... Maradvnyait csak nemrgiben kezdtk feltrni, kincseit mzeumban õrzik.
Enrawelli Tudstr
Az Enrawelli Kristlyknyvtr anyagnak egy rszt a Pyarron elõtti XV. szzadban ismeretlen kezek paprra rtk t - ezt a gyûjtemnyes munkt nevezik Enraweli Tudstrnak. E munka sok szempontbl mig feldolgozatlan, valsgos kincsesbnya teht a magunkfajtnak.
Eren
Az szaki Szvetsg alapt tagja, szak-Ynev egyik legbefolysosabb hercegsge. Mlyen gykerezõ katonai hagyomnyokkal rendelkezõ llam, harcos kasztjnak elitjt az Ereni Felsõ Lovagrend alkotja. Korons fõje, a dorani mgusok ltal rkifjv tett Eligor herceg, a Vrs Hadurak kzl val.
Eriel
I. A nemesenszletett shadoniak krben oly kedvelt Aerielle lenynv kznpi alakja. Az Egyetlen kultuszban a ngy lgszellem egyikt hvjk gy. Alakjt bizonyos szektk a Szabadsg vdangyalval mossk ssze.
II. A niarei Kuan-dinasztia ifj, tragikus sors csszrnja. Testt a hagyomny szerint a Keleti Szl Pagodjban, a dinasztiaalapt O Kuan Han jobbjn helyeztk rk nyugalomra.
Erigow
szak-Ynev egyik hercegsge. Lovagrendjei vilgszerte hresek, elsõsorban az Erigowi Krad lovagrend, illetve a Hercegi Vrs lovagrend. Erogow az erv (irlav) kultra fellegvra, ugyanekkor a pyarroni valls szaki bstyja is.
Ezstkard Fraien
Az elf-aquir hbork mitikus hõse, alakjban kibogozhatatlanul sszefondik legenda s valsg. Haditetteit, diadalait, kudarcait s szomor bukst kilenc hossz darabbl ll epikus ciklusban verseltk meg az elf dalnokok. Az igazsgot Fraienrõl, az Ezstkardrl s az neklõ Kastly elestrõl a Zporok Ideje ta csupn egyetlenegy elf ismerte maradktalanul: Seluna Zeidarel, aki beleszeretett az ezredvek ta porr lett hõs rnyba, s felbresztette mly lmbl hûsges harcostrst, Hishquort, a srknyt. m Seluna Zeidarel a srknnyal val beszlgetse utn nmasgi fogadalmat tett, s tbb egyetlen sz sem hagyta el az ajkt, amg hossz vek mlva - hajadonknt - el nem tvozott Ynev vilgrl.
jkzp
A vrs hold nyugta s a kk hold kelte kztti, nagyjbl hrom perces stt peridus kzkeletû elnevezse. vszaktl s fldrajzi helytõl fggõen ltalban jjel tizenegy s egy ra kztt kvetkezik be.
szaki Szvetsg
A Pyarron szerinti 1249-ben ltrehvott katonai szvetsg, mely kezdetben a tarini trpk birodalmt, Erent, Gianagot, Haonwellt, Erigowot s Tiadlan kirlysgot tmrtette. A Szvetsg fõ ellenfele mindig Toron s a Gro-Ugon, illetve az alkalmilag velk szvetkezõ vrosllamok voltak, de meggyûlt a bajuk a Tengeri Vrosok nmelyikvel, sõt, olykor Abaszisszal is. 1457-ben csatlakozott a Szvetsghez Doran, majd, 1678-ban, a Dwyll Uni.
Az szaki Szvetsg zszlajt a kt hold jelkpe kesti, ezrt tagjait gyakorta a Kettõs Hold orszgaiknt emlegetik.
szaki Hrmak
Az szaki Szvetsg hrom tagjt, a Tarin-hegysg vezte Traidlan-medencben elhelyezkedõ hercegsgeket, Erent, Gianagot s Haonwellt nevezik gy.
F
Fehr Pholy
A pyarroni Okkult Tudomnyok Egyetemnek mgustancsa, amely a vros s Dl-Ynev pyarronhû varzstudit tmrti. A Fehr Pholy vezetõje a Pyarron szerinti 3300-as vek ta Sonor, a Legnagyobb.
Fejvadszok
Klnlegesen kpzett gyilkolmûvszek. Kt nagy szervezetk ltezik: az egyik az szaki Szvetsg szolglatban tnykedõ embervadszok, mely csupn a kln ltal elfogadott clok rdekben, illetve gazdasgosnak vlt gyekben hajland rszt vllalni. A fejvadszok msik csoportja az Ikrek szektja. Tagjai rtermettsg szempontjbl semmi kvnnivalt nem hagynak maguk utn, m elsõsorban a toroni Boszorknymesterek szolglatban llnak. J pnzrt persze brki felbrelheti õket: gyakorlatilag brmifle aljassgra kaphatk.
Fekete Hadurak
A Pyarron szerinti II. vezred derekn felbukkant mgikus erejû, jszn hadilobogk hordozit a krnikk Fekete Haduraknak nevezik. Ma ismert ltszmukat a P.sz. XXXI. szzad vgn rtk el, amikor Ubluk kn, a keleti barbrok legfõbb parancsolja lmot ltott, s a K'Harkad egyik romszentlybõl nomd psztorok elhoztk a klns, fekete lobogt. Kilencen vannak, s miknt az ellentbor lobogi, a fekete hadijelvnyek is maguk vlasztjk hordozikat: csupa kimagasl kpessgû, kivl stratgt s intrikust. A Fekete Hadurak Toron szvetsgeseiknt, ltszlag Toron cljairt kzdenek, m tkletesen egymsban sem bzhatnak, hisz mindannyian ddelgetnek olyan terveket, mely szvetsgk alapjait krdõjelezi meg. A Tizennegyedik Zszlhbor alatt kevs hjn vgsõ gyõzelmet arattak ellenfeleiken, a Vrs Hadurakon, m egy kalandozcsapat rendre keresztlhzta szmtsaikat.
A Fekete Hadurak megjelensk ta egy-egy np, llam uralkodi is egyben: pontosabban, aki megszerzi magnak e cmet, rvidesen uralkodv vlik - gy azutn nem kevs dinasztia bukott el a fekete lobogk miatt. Fekete Hadrral Toron, Ediomad, Abaszisz, a Keleti Barbrok, Rowon, Alidax, a gro-ugoni Kard Testvrisge, Enoszuke, s Tharr Rendje bszklkedhetik.
Felice
Az ji Vadszok Œrnõje, a macskaflk patrnusa, misztikus lny. Feltevsek szerint az anur kisisten, Bast leszrmazottja. Hvei - tbbsgkben nõk - minden huszadik holdhnapban kisebb vrldozattal kedveskednek neki.
Fellegvr
A Pyarron hegyn Krad-lovagok ltal emelt lovagvr, illetve rendhz kzkeletû elnevezse. Mg a vilgvalls alaptja, Selmo atya lt, vdõi rendthetetlenl kzdttek a Dls viharban is: egyetlen lny sem juthatott falain bellre. A Prfta hallt kvetõen dnttte romba a magasbl alhull Gmbszently.
Fld csontja
A ngy õselem egyiknek megjelensi formja az elsõdleges anyagi skon. Noha a fld jobbra pozitv tulajdonsgok hordozja, a fld csontja a kyr hbork sorn titatdott elemi gonoszsggal. Egy sokoldalan kpzett, kellõkppen elvetemlt varzstud, amennyiben maga is rt mgit alkalmaz, kedvre felhasznlhatja. A fld csontja egyike Ynev legrtkesebb mgikus kellkeinek, egy-egy darabjrt egy falu rt krik azok a kalandorok, akik zskmnyukrt az Eltkozott Vidkig merszkednek - hisz a fld csontja kizrlag e rosszemlkû tjon lelhetõ fel.
Fõnixek Parkja
A kalandozk vrosnak szve, a godorai hercegi palott vezõ park. Elnevezst a parkban lõ hat klnbzõ fõnixrõl kapta, amelyeket a Pyarron szerinti XVII. szzadban Ediomad fõhierarchja ajndkozott Vidiorta Da Tiomusnak, Erion hercegnek. A fõnixek vente egyszer, a Kettõs Hold nnepn lngokba burkoldzva riogatjk-szrakoztatjk Erion lakit.
Frksz
A trmgia s az idzõmgia sajtsgait kihasznl, kyr eredetû varzstrgy; az tdkorban szkevnyek felkutatsra hasznltak. Szzados lersok lapjn ksztettek el jra Toron Boszorknymesterei, hogy a szolglatukban ll embervadszok eszkztrt gazdagtsk vele.
.
<FONT face="Times New Roma
|