9aorultsegek
9aorultsegek
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Chatszobk
 
Ltogatk
Induls: 2005-03-07
 
Aniblas
 
News
News : M.A.G.U.S. G-N-ig

M.A.G.U.S. G-N-ig

Plesi  2005.03.10. 13:53

Istenek, hsk, birodalmak

G

Gerum Olofra (Cetah Nan Medir)

Ilanori brd s kalandoz; a hrhedett Szentsgtrõ nek szerzõje, az szaki hagyomny szerint Tier Nan Gorduin nevelõje.

Gilron

A pyarroni istencsald tagja, a fegyverkovcsok patrnusa. Templomai nincsenek, m azok a fegyverkovcsok, akik õt vlasztjk vdelmezõjkl, beavatsi szertartson esnek t. Megismertetik õket a mestersg olyan fortlyaival is, amelyek birtokban lõfegyverek elõlltsra kpesek. A Gilron-hvõ fegyverkovcsok egyben az isten felszentelt papjai is, titkaikat szigoran õrzik, a minden eszkzzel megakadlyozzk az avatatlanokat azok felfedsben. Az esetleges jtsok gyben a kaszt nagyjai dntenek. Alapjban maradiak. Noha Gilron fegyverkovcsait megbecsls vezi szerte a vilgon, szmuk csekly: vente mindssze hrom j tagot fogadnak soraikba.

Giribicci vrtestvrisg

A gorviki fejvadszklnok sszefoglal neve s szervezete. Nyolc nagy kln alkotja; vezetõik rszt vehetnek a vrtestvrisg nagytancsn. A nyolcfõs tancs dnt a nagy horderejû kzs gyekõl, s biztostja a szervezeten belli viszonylagos bkt.

Egy-egy nagy kln tbb tucat fejvadszklnt tmrt, ezek vezetõi felett a terleti nagymester ll. A klnok terletei nem felttlenl szomszdosak - Gorvik kt legtvolabbi pontja is tartozhat egyazon kln uralma al. Felsgterletn minden kln a maga trvnyeit rvnyesti - ezek persze titkos trvnyek, melyek csak a fejvadszokra, nha az alvilg ms kpviselõire vonatkoznak, a lakossgra szinte soha. Az egyszerû gorviki, br tudja, lakhelye melyik kln befolysi vezetnek rszt kpezi, ritkn szembesl a szervezet hatalmval. A kln elljrja, ha rvnyesteni kvnja hatalmt, a helyi urasgot vonja befolysa al, zsarolssal, fenyegetssel, emberrablssal, ritkbban megvesztegetssel. ltalban azonban j viszonyt tart fenn az llam kpviselõivel, hisz szmtalan hozz tartoz csoportot nemesek pnzelnek, tartanak fenn sajt cljaikra. A concorgk (klngrfok) s dacorgk (klnbrk) nmelyike mr beplt a gorviki uralkodosztlyba, s gyakorta a vilgi hiererchiban is felette ll a szervezett fenntart helyi arisztokratknak.

A gorviki fejvadszklnok kztt gondolkodsmdban s mdszerekben is jelentõs klnbsgek mutatkoznak. Az abradi klnok jratosabbak a harcmûvszetben, szigorbban veszik a rgi, krni hagyomnyokat, mg Gorvik tartomny klnjai a renesznsz cselvetsben s mregkeversben jeleskednek. Akvilonai testvreik a rejtõzs, a lesbõl tmads mesterei, a rokmundiak inkbb a tlerõben s az alapos elõkszletekben bznak. Warvik fejvadszai az alvilg igazi urai, a tartomny minden nagyobb vrosban jelen vannak: fenyegetsekkel, zsarolssal hajtjk be a klnnak jr adt a kznapi emberektõl.

Godorai birodalom

A Kyria bukst kvetõ vszzadokban szletett hatalom. Az anarchikus llapotban leledzõ szak kultrlis rtkeinek zmt ide menektettk. Hercegei kezdetben a helytart cmet viseltk, s a kyr civilizci jbli felemelkedsrt kzdttek. Kyr isteneket imdtak, a kyr volt a hivatalos nyelv, kyr hagyomnyok szerint zajlott minden szertarts. Hiba gyûjtttek azonban egybe minden tudst, hasznt nemigen lttk, a godorai nemesek inkbb harcosok voltak, mint tudsok, s szntelenl viszlykodtak a krnyezõ llamokkal. A birodalom ennek ellenre ktezer ven t virgzott, az uralkod szkhelyt, Eriont, a Vrosok Vrosaknt emlegettk.

Az idõk folyamn a kyr hagyomnyok lassanknt httrbe szorultak. A godoraiak ragaszkodtak kyr isteneikhez, a formkkal viszont mind kevesebbet trõdtek. A helytartkbl hercegek lettek, Erionban megplt a Felsõ Palota, amely mr alig emlkeztetett az elõkelõsg netovbbjaknt emlegetett enrawelli Csszri Palotra. A hanyatls szeltõl meglegyintve Godora nagyjai ksrletet tettek a Kyr birodalom visszalltsra. Ltrehoztk a Godorai Fggõkertet, hogy szent ligeteiben testet lthessenek, mindent jra kezdhessenek az istenek. A kyrek t halhatatlanjnak tallkozsa azonban dz kzdelembe torkollott, s a Fggõkert sorsval egytt megpecstelõdtt az j birodalom is. A Pyarron szerinti X. szzadban darabokra hullott, vrosai - Eriont, a kalandozk paradicsomt leszmtva - elnptelenedtek. Erion korons fõi a zordon valsggal dacolva viselik mgis a "Godora hercege" titulust, s birtokuknak valljk a Godorai alfldtõl az Anuriai-fennskig hzd, kietlen pusztasgot.

Gorvik

Dlvidki llam; a Pyarron szerinti XV. szzadban alaptotta Raquo Amanovik, a kalandor pap. Uralma megerõstshez Shackallor, a krni mgus segtsghez folyamodott - sikerrel. Hogy kedvre tegyen, Ranagol hitre trt, mi tbb, erre szortotta orszga lakit is. A stnisten jdonslt birodalma, az õshaza, Shadon dz ellenfele lett, s br Shadon sokszorta hatalmasabb Gorviknl, az utbbit maga Ranagol s krni szolgi oltalmazzk, teszik legyõzhetetlenn. Klns fintora a sorsnak, hogy Gorvikban a shadonihoz hasonl lovagi kultra alakult ki, br az erklcsk itt korntsem annyira szigorak. Gorvik nem egysges, t tartomny alkotja. Urai (Abrado, Akvilona, Gorvik, Warvik s Rokmund hercegei s fõpapjai) szntelenl marakodnak egymssal.

A Pyarron szerinti 3682-ben, Todvarban megrendeztk a Nagy-Gorviki Tancslst, amelynek clja az egysg megteremtse volt, a felek azonban nem jutottak egyezsgre. A fiaskrt a hagyomny szerint Abrado kevly hercege s Akvilona intrikus fõpapja a felelõs.

Gra-Tinol

A Tinol-hegysg egyik brce. Nevnek jelentse: a kzpsõ Tinol. Ezen a hegyen idzte meg elõszr Orwellt Reigh-En Zerdal, a kyr csszr testvrccse. Egyes blcsek szerint az orom mr a teremtsekor teri kapcsolatban llt a vilgmindensg azon erõivel, amelyeknek egyik manifesztcija a Rettenet Asszonya. Tny mindenesetre, hogy Orwella itt mlt el a vilgbl, s a legenda szerint itt vrhat a visszatrse is.

Graum Hegdrok

A Hetedkor ktsgtelenl leghresebb goblin kalandozja, az szaki Szvetsg kmszolglatnak tagja, Alyr Arkhon s Tier Nan Gorduin jbartja; a hagyomny szerint a tizennegyedik Zszlhbor alatt a Kilencedik Vrs Hadr ksrethez tartozott.

Szletsnek idõpontjt illetõen tallgatsokra kell hagyatkoznunk. Tier Nan Gorduin egy, az abasziszi Calyd Karneliannak kldtt levelben gy fogalmaz, hogy Graumhoz fûzõdõ bartsga a hercegkapitny orszglsval egyidõs - Hegdroknak teht a Pyarron szerinti 3669-et megelõzõen kellett vilgra jnnie.

Az gynkk tbbsghez hasonlan nletrst õ sem hagyott htra, plyafutsrl csupn a trtnelmi tnyek vizsglata, no meg a kocsmai szbeszdek alapjn alkothatunk hozzvetõleges kpet. Mondjk, a flvad goblinbl az ifj Tier Nan Gorduin faragott civilizlt lnyt, miutn - mert szksge volt Graum helyismeretre - kivltotta egy trpe csapattest fogsgbl. A kldets sikeres vgrehajtsa utn Hegdrok megszktt tõle, s j tz ven t kalandozcsoportok nyomban jrta a kontinenst: lopott, csalt, olykor harapott is; sokat emlegetett ujjperc-fzre lltlag ebbõl az letszakaszbl val.

A Pyarron szerinti 3680-as vek elejn sikerlt a brd nyomra bukkannia Erionban, aki - mit sem trõdve a goblin veszett hrvel - folytatta tantst, majd az Inkviztorok Szvetsgnek figyelmbe ajnlotta. Alyr Arkhon a kztiszteletben ll inkviztor, Doval Tauwathar egy jelentsben tallkozott elõszr Graum nevvel. Felkereste ht, s olyan ajnlatot tett neki, mely szavatolta szmra a helyet Ynev minden valamireval szphistrijban.

Hegdrok kmtevkenysge sorn a vilg minden tjn megfordult, idõvel nmi - passzv - mgiaismeretre is sikerlt szert tennie; zlsrõl, elegancijrl a P.sz. 3680-as vek vgn mr csodkat mesltek. Kitntette magt a toroni hrszerzs fejvel, Sigur brval vvott titkos hborsgban, utbb a Vrs s Fekete Hadurak tizennegyedik nagy sszecsapsban is. Jelen volt Lord s Lady Karnelian eskvõjn Abasziszban, ahol a hercegkapitny - az arjnak tett szolglatok jutalmul - szzadosi ranggal s egy drgakves nyakkkel ajndkozta meg.

Hegdrok mltnak bizonyult az emberi lnyek belvetett bizalmra. Rszt vett a kalandozk P.sz. 3699-ben indtott niarei expedcijban, s helyet szerzett magnak a Btrak Karavnjban is, mely Tier Nan Gorduin megmentsre indult Gro-Ugon fldjre. Esztendõkn t ksrte tjn Rosanna de Lamart, m a vele egytt killt megprbltatsok sem tntorthattk el ktelessgtõl: legjobb bartja, a brd mellett llt az õsi Archenar falain, midõn Gorduin nhai szerelme, Eriel lelkrt kzdtt Bast-Felice dmonval, s az utols kldets vgeztvel Alyr Arkhonnal egytt trt meg Doran falai kz.

A hagyomny szerint gnm nõt vett felesgl, s utdait is e nagymlt np gondjaira bzta, mielõtt - mestere, a nekromanta oldaln - Larionra tvozott Ynev vilgrl.

Gro-Ugon

szaki birodalom; teljes npessgt a Gro-hegysg goblinjai, illetve az Ugon-hegysg orkajai teszik ki. Szmbeli flnyk s jobb fizikumuk miatt az utbbiak gyakoroljk a tnyleges hatalmat, az uralkodk mindig az õ trzsfõik, hroszaik kzl kerlnek ki, s a szmukra megadatott rvidebb-hosszabb idõ alatt vaskzzel kormnyozzk, hborbl hborba vezetik szthz birodalmukat. Az ugoni bnyk a kontinens leghrhedettebb knyszermunkatelepei - az a hr jrja, hogy hadigogoly lve mg nem jutott ki a mlykbõl.

A fõvros Reag, Gro-Ugonban nincs is tbb szmottevõ felszni telepls. A vad pusztasgban - a trzsi szllsterletektõl jkora tvolsgban - elszrva emelkednek az Orwella-hitû Kard Testvrisg rabszolgagazdasgokkal vezett erõdtmnyei.

Gyilokpuszta

A Taba el-Ibara kzpsõ, El Hamed s Sonion kztt elterlõ rszt nevezik gy. Az elf np egy furcsa, elkorcsosult alfaja l itt, a hajdann e tjon virgz civilizci rksnek vallva magt.

H

 

Hall nagymesterei

szak, de taln egsz Ynev legtkletesebb brgyilkosai. ruk hihetetlenl magas, egyetlen szolglatukrt kisebb vrosllamok egsz vagyona sem lenne elegendõ. Kilencen vannak - hisz a kilenc mgikus szm Yneven -, s mindannyian msban kivlak. Egyarnt akadnak kzttk kardforgatk s mgusok - mindahnyan puszttsra szakosodtak. Nmelyikk kilte kzismert, megint msokrl csak tallgatni lehet, kicsodk. Tny, hogy csupn egyetlenegyszer nem sikerlt teljestenik az elvllalt feladatot: Rosanna de Lamar kicsszott a kezkbõl.

Politikai, vallsi szempontok nem befolysoljk õket; ppgy dolgoznak Toronnak, mint Erigow hercegnek. Egyetlen rtkmrõjk a pnz, m csak tallgatni lehet, mihez kezdenek elkpesztõ vagyonukkal, mely egyes becslsek szerint meghaladja Abaszisz kt vszzados abbitbnyszatnak bevteleit.

Hatalmasok

Kyria uralkod osztlynak tagjai, a mgusok. Szûk krbõl hzasodtak, gy egszen a birodalom buksig megõriztk a kyr faj jellemzõit, a fak hajat, a kk, ritkbban zld szemet s a kreol bõrsznt. Kivtel nlkl szlas termetûek voltak, kt mternl alacsonyabb ritkn akadt kztk.

A Hatalmasok a mgia egy elfeledett, a Hetedkorban alkalmazottnl sokkal fejlettebb formjt hasznltk. Ennek mûkdsvel kapcsolatban tnyek nem ismeretesek; lenyûgzõ hatsa lersval egyes krnikkban tallkozhatunk.

A Hatalmasok Kyria buksakor ktfel vltak, egy csoportjuk visszamenektette a Kristlyknyvtrat Calowynre, az õshazba, a msik felvette a harcot Orwellval. A harcot vlasztk zme odaveszett, tizen azonban megmaradtak, s visszavonultak a Himano sivatagba. Jvõltk nven ismeri õket nhny beavatott. Nyugalmukat elszntan vdelmezik: akik a terletkre merszkednek, a legritkbb esetben trnek vissza.

Mondjk a Jvõltk idõtlen idõk ta kszlnek a leszmolsra Orwellval, s a httrbõl mindig is õk irnytottk a hõsk cselekedeteit.

Hella Riquill

A Fidiori belsõ boszorknyrend kirlynõje; a Pyarron szerinti 3651-ben szletett egy, a K'Harkad lbainl megbv vroskban. Szerencsecsillaga kezdettõl fogva fennen ragyogott: nem volt mg hsz esztendõs sem, midõn elnyerte a legbelsõbb misztriumokba val beavats jogt. Elsõsorban a megidzõmgia, illetve a nekromancia rdekelte - tucatnyi knyvet rt e tmakrkben, s rtekezst lltott ssze a mrgezsek leghatkonyabb mdozatairl is. Suttogjk, mindenek fltt kedvelte a frfiakat, s azok sem maradtak irnyban kzmbsek. vekig szeretõje volt a toroni Hatalmasok egyiknek, "Farkasfejes" Fried-Ri Vilarnak, majd Gro-Ugonba ment, ahol hamarosan a Kard Testvrisg nagyasszonyv lett. Szemlye kr legendk tucatjai szvõdtek. Nem egyszer elcsbtotta azokat az ellenfeleket, akik csak hrbõl ismerhettk, majd a legintimebb pillanatban vrket ontotta. lett Orwella szolglatnak szentelte, nem kisebb clt tûztt maga el, mint a fõpapnõi mltsgot. A Gra-Tinolon emelkedõ szentlyben, a Pyarron szerinti 3691. esztendõ Hallhnapjban esett el egy kalandoz tûzfegyvertõl.

Hergol

Dl-Ynev egyik vrosllama, amely orgyilkos klnjrl vlt hrhedett. A mendemondk szerint a helyi kln vezre valaha embervadsz volt az Ikrek kztt, s miutn meghalt, egy abasziszi boszorknymester hozta vissza az letbe. Tny, hogy a kln fejvel lõ ember mg sohasem tallkozott, rendelkezseit kt beszlõ kõszobor segtsgvel tovbbtja alrendeltjeinek.

Holl

Ynev dli gboltjnak legfeltûnõbb csillagkpe. A kontinens laki mr jval a kyrek eljvetele elõtt ismertk. Amund elnevezse is fennmaradt: Hafet Heper, azaz a Teremts Mhe.

Homoki histria

Roxund legendriuma; az Ibara helyn egykor lt npek - amundok, dzsennek s elfek - hborinak s hanyatlsnak trtnett beszli el. Minden szempontbl egyedlll ritkasg: harminckt trkpbõl ll fggelkvel egysz vagyont r.

I

Igram Azeb

Az ynevi gbolt egyik kessge, mely a Sheral mindkt oldalrl, majd' minden vszakban megfigyelhetõ. Kyria virgzsa idejn Sogron, a Tûzkobra gi msaknt tiszteltk. Ma hasznlatos, dzsad nyelvû elnevezsnek jelentse: Aki Lmpst Emel.

Igrain Reval

Vndorl Krad-szerzetes; hossz lete sorn egsz Ynevet bejrta. letcljnak tekintette, hogy az elkpzelhetõ legteljesebb fldrajzi rtekezst hozza ltre a kontinensrõl.

A Pyarron szerinti 2412-ben indult tnak, s nem egszen egy vtized alatt feltrkpezte az egsz Dorlan-medenct, a krnyezõ pusztasgokkal egyetemben. A 2421. esztendõ mr a Dli Jgmezõ kolostorainak egyikben tallta, ahol egy rg letûnt kultra emlkei kztt meglelte az gynevezett Crewoini strat. A kilencktetes mû feldolgozsra mr nem jutott ideje: a kolostorokban kirobbant lzads miatt meneklnie kellett.

Pr vre r a dli elfek fldjn, Elfendelben s a Lasmosi-bl msik partjn folytatta kutatsait. Az elfek bartsggal fogadtk, s maguk is hozzjrultak munkja sikerhez. Fldjk lenyûgzte Revalt, aki gy r: "...orszguk a kicsiny tavak, lanks rtek s a gynyrûsgesen komor fenyõerdõk hazja. Klmja a mi kora tavaszunkhoz foghat; felettbb ritkk a nagy hidegek, a levegõt mindenkor egszsges frissessg jellemzi..."

Az bl tlpartjn csak barbr nomd trzseket tallt, ezek tbb zben jelt adtk ellensges rzletknek. Az utaz lland veszedelmek kzepette mgis majd egy vig kalandozott a majdani - Mogorva Chei ltal 3592-ben megalaptott - Yllinor fldjn. Vgl visszatrt az elfek kz, akik hajt szereltek fel szmra. Ezzel indult neki, hogy fellelje az elfek legends õshazjt, Tysson Lart, s hogy felkutassa a fl vezrede elpusztult fõvrost, Tyssont. Tengeri tja msfl esztendeig tartott, ezalatt tbbszr is kikttt a Tysson-bl szigetein. Mikor vgre partra lpett, a Krni Hegysg vezte erdõsgben mr nem telhetett tl sok rme: a Krnbl rad gonoszsg kd gyannt lte meg a tjat. Szerencsje is cserbenhagyta: a valaha volt elf fõvros tanulmnyozsa kzben ork horda tmadt az expedcira. Reval ksrõinek zme odaveszett a kzdelemben, õt harmadmagval Krnba hurcoltk s bebrtnztk.

A huszonkettedik hnapot tlttte mr rabsgban, mikor portyz Krad-lovagok egy csoportja kiszabadtotta, s hrom hnap alatt, kalandos krlmnyek kzt hazajuttatta Pyarronba. Fogsgnak kzzel foghat emlke is akadt: a Birodalmi Emlkezet, amelyet a brtnl szolgl vrkastly knyvtrbl hozott magval. Rabsgt, szenvedseit egybknt nem tartja cl nlkl valnak: "...habr szndkomban llott, valsznûnek tartom, sajt akaratombl soha el nem jutottam volna Krn fldjre. Knkeserves utam sorn szmos rdekes megfigyelssel gazdagodtam. Noha a legendk mst lltanak, ama stt hegyeknek gyûrûin tl nem csupn szrnyetegek lnek. Mi tbb, legalbb annyi emberi teleplst, vrost lttam, ahny rmtanyt. Szmosan akadnak azonban a lakosok kzt, kiken a Sttsg blyege izzik: tartsuk grnyedt, rosszindulatot sugrz tekintetk min pedig inkbb vlhetnnk õket ork-szrmazkoknak, mint kznsges halandknak..."

Miutn kipihente krni kalandjt, s megrta a Geoframia idevonatkoz fejezeteit, szakra indult, s hallig az ottani birodalmakat jrta. (lsd mg Szigetbirtok)

Ikrek szektja

A Vrs Hadurak hrom kitûnõ embervadsza hajdan, valamely kisszerû srelem okn a toroni Boszorknymesterekhez prtolt, s segtsgkkel a Pyarron szerinti XXII. szzadban ltrehozta az Ikrek szektjt. Az elnevezs eredete a homlyba vsz, a blcsek csak tallgatni kpesek; a leggyakrabban emltett felttelezs szerint az Ikrek maguk a prttõ embervadszok voltak.

Ilanor

A Peralton-flszigetre a Pyarron szerinti VI. szzadban benyomult lovasnp a maga nyelvn Ilanornak, azaz Szpmezõnek nevezte j hazjt. Noha sokig nem telepltek le, csupn ltenysztssel foglalkoztak s trzsi szllshelyket vltoztatva legelõrõl legelõre vndoroltak, idõvel szak-Ynev legderekabb nemzeteinek sorba emelkedtek. Fldben, fban, szlben lakoz isteneik helybe fokozatosan a pyarroni panteon felsõbb lnyei kerltek, kultrjuk azonban nem sorvadt el, csupn j elemekkel bõvlt. Fõvrosukban, Dorianban mig szmos fbl sszertt hz s palota akad - ptõmestereik a kvet nem szvesen hasznljk, irtznak mg az rintstõl is.

Itt szletett az utbb legendss vlt Mogorva Chei, aki a Pyarron szerinti 3500-as vek vgn kalandoz trsaival sajt llamot alaptott Krn tõszomszdsgban, melyet Ilanor utn Yllinornak (Btrak mezeje) nevezett el.

Istenek

Az ynevi kultrk felsõbb lnyei; definciszerûen halhatatlanok, de korntsem mindenhatk. Megjegyzsre rdemes, hogy az gynevezett hitetlenek sem ltezsket, csupn hatalmuk mrtkt vitatjk, s tagadjk fõszerepket a mindensg teremtsben. Az elfogulatlan vizsglds azt ltszik igazolni, hogy az univerzumot - sõt, mg a kontinenst hordoz vilgot sem - Ynev istenei hoztk ltre, legalbbis nem azok, akiket a Hetedkor szlttei imdnak.

Vita trgyt kpezi, õk maguk mikor szlettek. Egyes gondolkodk szerint egyidõsek a fnnyel s a sttsggel, s kizrlag rajtuk ll, mikor nyilvntjk ki vgtelen hatalmukat. Ez az elmlet (egylnyegû, sokarc istenek) Kyria trtnetnek elsõ vezredben szletett. Eredetileg arra szolglt, hogy elfogadtassa a hdtk panteonjt a kontinens õslakival - m a tny, hogy mig fennmaradhatott, relatv igazsgtartalmnak bizonytka. Htrnya, hogy nem tud mit kezdeni a ms tjakon lõ npek hasonlan rgi, nem kevsb hatalmas isteneivel (Themes, Ranagol), sem az olyan frtelmekkel, mint az ork s goblin blvnyok (Hram, Tha'usur, Ughjorbagan); msodvirgzst Pyarron felemelkedsnek ksznheti.

Kzismert, ha nem is kzkedvelt elmlet az lõsdi istenek eszmje. Az a tny a kiindulpontja, hogy a felsõbb lnyek hatalma egyenes arnyban ll hveik szmval, s ha valamelyikk kultusza kvetõk nlkl marad, nem nyilvnul meg tbb Ynev elsõdleges anyagi skjn. E modell kidolgozi szerint az istenek a semmibõl jnnek, a semmibe tartanak, s a hvõktõl orzott energival metafizikailag rtelmezhetetlen vgzetket prbljk elodzni. A gondolatmenet a nihilista ynevi filozfia alapvetse, hisz rtelmben a felsõbb lnyek viszlykodsa csupn komdia, a halandk flrevezetettek, lelkk pedig szabad prdja az univerzum vak erõinek.

A legltalnosabb elmletek szerint (minden nagy panteonhoz tartozik egy-egy) Ynev ltnek zloga az istenek hatalmi egyenslya. Egyetlen vilg sem vszelheti t a csapst, melyet a birtoklsrt folytatott hbor jelent - az si Egyezmny ltrejtte elõtt effle hbor dlt a kontinens gboltjn is. Fontos megjegyeznnk, hogy az si Egyezmny szksgessgt a legelvetemltebb vallsok teolgusai sem vonjk ktsgbe, noha gy tartjk, hogy az egyensly hossz tvon mindenkpp a tettreksz (ti. a szablyok egy rszt semmibe vevõ) halhatatlanok javra mdosul majd. A Krni Tizenhrom lte, Amhe Ramun testet ltse e nzetet ltszik altmasztani, a gondolkodk azonban bznak az let, a Rend szfrinak erejben; valljk, hogy a teremts mûve - dcsrje br ezen vagy ms istenek keze munkjt - sokkalta bonyolultabb az ltalunk vltnl, s hogy a vilg minden korban akadnak gi lnyegû hõsk, akik az egyenslyt a gonoszsg minden hatalmval dacolva szavatoljk.

Ezen elmlet a teolgira kevss fogkony kalandozk krben is roppant npszerû.

J

Jaering-Yd Garun

A kyr hbork alatt Toron Hatalmasainak lzadst vezette; a Tancs utols lsn csaknem sikerlt tõrbe csalnia magt a csszrt is.

Jahrn-on Kryel

Kyria harmadik lgijnak seregvezre, legends hõs, aki mit sem trõdve az vezredekkel azelõtt kttt egyezmnyekkel, dacolva a Hatalmasok Tancsnak akaratval, Anvariabl hozott segtsget. Felmentette az ostromolt Enrawellt, s a Pyarron elõtti 3012-ben, a msodik Gra-Tinoli tkzetben megsemmistette Orwella seregeit. Egy idõben az szaki Szvetsg lovagjainak pldakpe volt, divatos trtnelmi alak - ezt annak is ksznhette, hogy kristlyknyvben rgztett nletrajza fennmaradt.

K

Kalandozk Hadura

A kilencedik Vrs Hadr kzkeletû elnevezse. A kalandozk hadura a legklnsebb szerzet mind kzl: sereghez s kisrethez nem valamely llam harcosai, hanem kizrlag szerencsevadszok tartoznak. Tny, hogy szak-Ynev kalandozinak kzel ktharmada az szaki Szvetsggel szimpatizl, gy, mikor a kalandozk hadura kinyilvntja hatalmt, szmolatlanul gyûlnek lobogja al. A kilencedik lobog a maga klnleges, gyakran rthetetlen indokai alapjn vlasztja ki j hordozjt, ha a rginek kitelt a Sors ltal rmrt ideje - mindezidig legklnsebb vlasztsnak Rosanna de Lamart tartjk.

A kalandozk hadura mindig elsõdleges clpontja a Fekete Haduraknak, hisz hagyomnyosan a kilencedik lobog serege - mbtor szmbelileg a legkisebb - okozza legfjbb vesztesgeiket. Mondjk, a Tizenkettedik Zszlhbor alatt megtrtnt az a csoda is, hogy a kalandozk akkori hadura hromszz fegyverforgatjval kt ll hnapon keresztl kitartott Toron, Rowon s a Kard Testvrisg egyestett serege ellenben, mikor a hrom fekete hadr Emrand vrt ostromolta.

Kalandozk vrosa

Erion kzkeletû elnevezse. A vros vezredek ta elsõrendû feladatnak tekinti a kalandozk, kalandorok felszerelst, szrakoztatst, elltst - s megkopasztst. Az v bizonyos hnapjaiban majd' tzmillian nyzsgnek falai kzt. Rendeltetse egyedlll, ppen ezrt trvnyei is klnlegesek: a vrosi õrsg csak akkor lp kzbe, ha a "vendgek" gyletei miatt az lland lakosok lete, vagyona kerl veszedelembe.

Egy szls azt tartja, hogy amit Erionban nem lehet megtallni, az nem is ltezik. Bazrjai, boltjai, italmrsei, rmtanyi minden ignyt kielgtenek, m az rak is tzszerte magasabbak itt, mint brhol az ismert vilgban. Ha valakinek knyes, megoldsra vr problmja akad, Erionba szalajt valakit, netn maga indul tnak, s szinte sosem kell csalatkoznia: tanyjuk vezrelvhez alkalmazkodva a kalandozk is mindenre kaphatk.

Kapuk

Mgikus nylsok a tr s az idõ szvedkn; a kontinens nagyobb civilizciit elvlaszt tvolsgok lekzdhetetlenek lennnek nlklk. A Hetedkor vgre szinte minden jelentõs ynevi teleplst, kultikus helyet s kereskedelmi csompontot lland Kapuk hlzata kt ssze, segtsgkkel a mersz utaz egyetlen nap alatt juthat Dorantl Erionon t Shadonig.

Nem lland Kapukat hbors idõkben, szksghelyzetben vagy stt terveik rszeknt nyitnak az erre kpes mgiahasznlk. Mondjk, a godoniak egy rsze a birodalom buksakor sebtben nyitott Kapun t meneklt a Tizenhrmak haragja elõl. Jelentõs szerep jutott az ideiglenes Kapuknak szak benpeslsben is: a mai Tiadlan nagy tuds, harcban kitûnõ laki a bolyg messzi szigeteirõl rkeztek rajtuk keresztl a Hetedkor hajnaln.

Legendk szlnak egy palotrl, melyet a kyrek, netn mg nluk is nagyobb tuds lnyek emeltek valaha. A Kapuk Palotjnak mondjk, ahonnt a mindensg brmely pontjig, tn mg az istenek trnushoz is csak egy szemvillans az t.

Karina

szaki szrmazs asszony; a Blcs Rahim El Haszra elsõ gyasaknt vlt kzismertt. A hagyomny szerint valamely rgi srelem ksztette arra, hogy ngyszer is ura letre trjn - prblkozsai azonban sikertelenek maradtak.

Kard Testvrisge

A Pyarron szerinti XXII. szzadban alaptott lovagrend, amely vdasszonyul Orwellt vlasztotta, s clul tûzte ki a Rettenet Asszonya visszatrsnek elõksztst. A Pyarroni Paktum miatt, mely tiltja az emberldoz vallsok gyakorlst, Pyarron feldlsig csak Gro-Ugonban, Toronban s a Vrosllamokban tevkenykedtek. A rend mra Gro-Ugon - s gy egsz szak-Ynev - meghatroz politikai tnyezõjv nõtte ki magt. Szkhelye Reagban tallhat, jelkpe a fldbe szrt kard.

Kereskedõ Hercegsgek

Kilenc kisebb-nagyobb llambl sszetevõdõ rdekszvetsg, amely egsz Dl-Ynev kereskedelmt ellenõrzi.

Kahre

A Zedur-hegysg technokrata vrosllama. Ynev legklnsebb szerkezeteit, mechanikai csodk egsz sort ksztik itt.

Kgy

Az Ikrek szektjnak embervadsza, vres tetteinek nmelyikt az szaki Szvetsg Fekete Knyve is megemlti. A Pyarron szerinti 3691. esztendõben, dlvidki utazsa alkalmval veszett nyoma.

Kzs nyelv

Godoni eredetû beszd, melyet Pyarron rklt, s tett egsz Yneven elfogadott, ltalnos nyelvv.

Klsõ skok

Mindazon - ltalban istenek, felsõbbrendû szellemi esszencik lakta - skok sszefoglal elnevezse, amelyek nem tr- vagy idõjellegûek.

Krad

A pyarroni pantheon fõistene, a tudomnyok patrnusa. Ideje legjavt elmlkedssel tlti, a halandk s vilguk dolgaival ritkn, akkor is csak elmleti szinten foglalkozik. Mrhetetlen blcsessge okn vlhatott Kyel utdv, az elsõdleges anyagi sk rendjnek õrzõjv - a be nem avatkozs trvnyt, si Egyezmnyknt emlegetett gi paktum alapvetst is neki tulajdontjk.

Nem kvn ldozatokat, bonyolult szertartsokat, megelgszik sebtben elsuttogott, m szvbõl jvõ imkkal. Helyesli, hogy tuds papjai sok tjat, orszgot bejrnak, folyvst gyaraptva tudsukat. Elvrja tõlk, hogy tapasztalataikat tgondoljk s knyvekben rgztsk. Az elmlkedst mindennl tbbre tartja; hirdeti az rott sz szeretett, vallja, hogy a jnak el kell nyernie mlt jutalmt - s ekknt cselekszik. Leghresebb kvetõje, elsõ s legnagyszerûbb prftja a Pyarront alapt Selmo atya, akit a vros pusztulsa utn a szfrkon tli magassgokba emelt.

Krn

A Dlvidk legõsibb llama, melyet sokan egyetlen hatalmas birodalomnak vlnek, valjban nem ms, mint tbb tucat apr hercegsg, szznl is tbb vrosllam, szmtalan lovagi birtok egyetlen erõs akarat ltal sszefogott szvetsge. Az akarat, amely e minden vtekre, akr egyms elpuszttsra is ksz nyjat uralja, a Krni Tizenhrom legnagyobbiknak, Shackallornak az akarata. Segtõi, akik egyben testvrei is, flistenek, a Kosfejes Œr, Ranagol gyermekei, akiket az isteni igazsg szmûztt az elsõdleges anyagi skra a trtnelmi idõk kezdetn.

Shackallor s testvrei, mivel tkletesen beszltk a vlasztott hazjukban õshonos npek, az aquirok stt mgival titatott nyelvt, hamar megegyezsre jutottak mindazon lnyekkel, melyek a kezdetekkor taln vesztket okozhattk volna - mostanra gy megritkultak, hogy csak az emberi civilizcira jelentenek veszedelmet, az uraikk elõlpett varzslfejedelmekre nem.

Shackallor s testvrei visszavonultan szvgettk terveiket: Krn csak a Pyarron elõtti 3000-ben lpett ki a politika porondjra. Nyomaszt, stt hatalma esztendõk alatt engedelmessgre szortotta az emberek akkortjt kialakul llamait. Az õsi fajzatok szabadon jrtk a vilgot, rettegst vetettek s hallt arattak. Krn flnye ktezer vvel vetette vissza egsz Dl-Ynev fejlõdst, a Sttsg Fldje minden rtket kiszipolyozott a rgi civilizcik maradvnyaibl. Az emberisg csak a Pyarron elõtti X. szzadban bredt fel rmlmbl, midõn a Godoni birodalom s vezetõ rtege, a Godoni Belsõ Iskola mgusmesterei feltûntek. A godoni varzslk tudsa szintn a mgia õsi forrsaibl tpllkozott, gy mlt ellenfeleiv vlhattak Krn pribkjeinek.

Kt vezreden tt kzdtt egymssal a kt iskola, az emberek s a stt npek tudomnya. A msodik vezred vgre Krn praktiki clt rtek: a Pyarron szerinti 1134-ben meghalt a Godoni Belsõ Iskola nagymestere, s rvidesen kvettk a hallba trsai s tantvnyai is. Godon, mely nem ltezhetett mgusai nlkl, szinte esztendõk alatt sszeomlott, de szerept betlttte: elvonta a meggyengtett Krn figyelmt az idõkzben mr ezredves fennllst nneplõ Pyarronrl.

Krn, okulva a tapasztalatokbl, kzelebb engedte maghoz az j fajt, az emberisget. A birodalom kebelben sorra szlettek az apr, emberlakta hercegsgek, s a krni varzsliskolk is megteltek ifj, emberi novciusokkal. Shackallor megrta a fekete mgia legmlyebb titkait feltr mûvt, az embereknek sznt Stt Tudomnyt.

P.sz. 3676-ban Krn elrkezettnek ltta az idõt, hogy jabb ellenfelvel, Pyarronnal is leszmoljon. Jl bevlt eszkzhez, a politikai cselszvshez folyamodott ismt. Unszolsra a dli nomd trzsek rtrtek a Pyarron oltalmban lõ, de a nagy testvr vdelmre hivatott orszgokra: a Hrom Pajzs Szvetsgre, Predoc s Edorl hercegsgekre, s azok haderejt vres viszlykodsban lektttk. Krn a kavarodst kihasznlva ork- s goblinhadakat kldtt a virgz, m katonailag erõtlen Pyarron ellen. A hbor ismt a Gonoszsg hazjnak javra dõlt el, s mint Krn gyõzelmei utn annyiszor, jbl a kosz vei kvetkeztek.

Az albbiakban a legfontosabb krni nevek s kifejezsek rtelmezst adjuk kzre.

Krilehor

A Krni Tizenhrmak legszerencstlenebbike. Noha maga is hres fekete mgus, a mrgezs nagymestere, testt kt zben is elpuszttottk, ezltal rnyltre knyszertettk.

Elõszr a Pyarron szerinti 3398-ban rte el a vg, midõn megzavarta a szertartsba feledkezõ Mogorva Cheit, aki legends kardjt, az Elidrt hasznlta ellene. Hogy jabb ynevi manifesztcijra ne kelljen ngy vszzadot vrnia, btyja, Shackallor ideiglenesen lõhalott tette. Krilehor kikltztt a Krni Toronybl, sajt vrba hzdott szolgival, hogy ott vrja ki, mg ismt testet lthet. A Pyarron szerinti 3674-ben azonban kalandozcsapat tmadt az erõssgre, valsznûleg a Fehr Pholy urainak megbzsbl, akik tisztban voltak Krilehor sebezhetõsgvel. Adron harmadik havban, a kt hold egyttllsakor Vaskezû Alex s trsai jbl elpuszttottk a krni mgus porhvelyt.

Kronus Magra

A Hetedkor legismertebb blcse, Shadon kirlynak szemlyes tancsnoka. Felbecslhetetlen rtkû pergamentekercs-gyûjtemnyrõl legendkat meslnek.

Kylwog tel Shankar

Vszterhes hrû zsoldos-kalandoz, plyafutst a Lncbartok rabszolgakereskedõ testvrisgnl kezdte. Beszlik, jvevny volt ebben a vilgban, aki a kaotikus viszonyairl nevezetes Hatodkorban sokkal otthonosabban rezte volna magt.

A Pyarron szerinti 3680-as vektõl kezdve Erionban tanyzott. Feljegyeztk rla, hogy a vros falai kzt mindenkor mrtkletesen s szelden viselkedett, a nagyvilgban, kldetsek alkalmval vedlett csak vissza alattomos fenevadd. Rabja volt a szikrafû nevû aljzszernek, megszerzse rdekben a legaljasabb gaztettektõl sem riadt vissza.

Kora ifjsgtl hallig szerelmi viszonyt folytatott egy vn abasziszi boszorknnyal, aki hatalmt arra hasznlta, hogy Shankar elõtt - s kizrlag elõtte - csbos alakban jelenjen meg. A boszorkny kzvettsvel vllalt munkt Abasziszban a Tizennegyedik Zszlhbor elsõ esztendejben: egy szaki kalandozcsapat felmorzsolsa lett volna a feladata. Nem htrlt meg akkor sem, mikor kiderlt, hogy a Kilencedik Vrs Hadr s ksrete az ellenfele: a nagykirly felknlta aranyak tl nagy csbtst jelentettek. Bzott rtermettsgben, s persze abban az abasziszi falanxban, melynek feldertõjeknt az szakiakkal szembekerlt - vesztre. Rosanna de Lamar s trsai legzoltk a lndzssokat, Shankar pedig az ilanori brd, Tier Nan Gorduin nylpuskjtl kapott hallos sebet.

Kyria

A Pyarron elõtti XX. vezred derekn sosem ltott mretû hajk hada vetett horgonyt a Riegoy-blben. Calowynrõl jttek; ptõik jval fejlettebb kultrval rendelkeztek, mint szak-Ynev akkori npei. A partra lpõ harcosok elznlttk e terletet, egszen a Sheral-hegysgig. Az õslakk - fõknt a mgikus tudomnyokban jrtas crantaiak - elkeseredett kzdelme nem tartott sok: knytelenek voltak alvetni magukat a gyõztes kyrek akaratnak.

Kyria laki a honfoglalst kvetõ elsõ vezred vgre vltak egysges npp; az ezt kvetõ szzadok mindmig a kontinens aranykornak szmtanak. A birodalom felvirgzott, gazdagsga prjt ritktotta; a felperzselt fldbõl vrosok, kiktõk nõttek ki, a teleplseket pomps thlzat kttte ssze. A hatalmat a csszr, az anyrok - fõpapok -, s a Hatalmasok - a birodalom mgusai - gyakoroltk, akik vltig õriztk calowyni vrk tisztasgt. A legfelsõbb papi mltsggal is felruhzott uralkod a tizenegyedik anyr, egyben a Hatalmasok tancsnak feje volt.

Az orszg tz tartomnyra - Adwilron, Enrawell, Freiglund, Giffitha, Keilor, Kyall, Rualan, Toron, Vindoria, Zigroat - oszlott, mindegyik ln egy herceg, egy anyr s tz Hatalmas llt. A fõvros - Enrawell - a mai Erigow helyn plt, s az akkori vilg legnagyobb csodjnak szmtott. Itt emeltk a Csatk Palotjt, a Kristlyknyvtrat, az selemek Szentlyt s a Jendari Arnt. A bke emberltõk hossz sorn t tartott; a Sheral lejtõin elõfordul hatrvillongsok csak arra voltak elegendõek, hogy a harcias ifjak kalandvgyt kielgtsk.

A Pyarron elõtti VI. vezredben azutn Orwella istennõ megszegte az si Egyezmnyt, szkhelyt az elsõdleges anyagi skra tette t, s Kyria vesztre trt. A tartomnyok egyike, mely ksõbb az Eltkozott Vidk nevet kapta, helyet adott papjainak s teremtmnyeinek. A veszlyre a csszr s tancsadi ksõn figyeltek fel, s rosszul mrtk fel a helyzetet, mikor lekicsinyeltk. A fellngol hbor tszz ven t tombolt, s birodalmuk minden energijt, tartalkt felemsztette. Toron tartomny Hatalmasai, akik jvõjk zlogt Orwellban lttk, lzadsukkal a kegyelemdfst adtk meg a vrvesztesgtõl kba llam-risnak.

Kyria szthullsnak kszbn maguk a Hatalmasok is kt prtra szakadtak. A Tancs egyik fele Calowynre indult a Kristlyknyvtrral, a htramaradottak leszmolsra kszltek a Rettent Asszonyval. A vget azonban sem a Gra-Tinoli csatban (P.e. 3012) aratott diadal, sem a mgusok veresggel felrõ diadala nem odzhatta sok: az aranykor, melyet a vilg tdkornak neveznek, vget rt, a birodalom dicsõsge elenyszett, a megmaradt tz anyr az utols csszr, Shri-En Igron oldaln a Vltozsok Skjra meneklt a zûrzavar elõl. Odat a legenda szerint roppant tornyot emeltek, maguk kr gyûjtttek s sron tli lttel ajndkoztak meg minden csatban elpusztult kyr harcost.

L

Lan-Ro Ryen

Mitikus hõs, a Pyarron elõtti III. vezredben szletett, s azon kevesek kz tartozott, akik tlltk az elsõ Gra-Tinoli csatt (P.e. 3573). lltlag tvenedmagval meneklt meg, s ezzel az tven vitzzel attl fogva a legkiltstalanabb helyzetben is kpes volt a kyrek javra fordtani az tkzetek sorst. Mint mondjk, a msodik Gra-Tinoli csatban Jahrn-On Kryel mellett harcolt, s a gyõzelem utn gi Hajra szllva tûnt el a bmulk szeme elõl.

Lndzss Erik

A Pyarron szerinti 3650-es vekben tûnt fel Yneven - lltsa szerint Calowynrõl, a kyrek õshazjbl rkezett. Kalandozsai kzben szoros bartsgba kerlt az szaki Szvetsg egyik nagyurval, Eren hercegvel, Eligorral. Indulatos termszete sokhelytt bajba keverte: tbb vrosbl mindrkre kitiltottk, itt-ott hallos tletet is kirttak mr r. Toronban, s egy tucat vrosllamban vrdjat tûztek ki a fejre, minek kvetkeztben j ideje bjcskzik az Ikrek szektjnak embervadszaival. Kitûnõ harcos, egyedlll lndzsaforgat hrben ll. Tucatnyi ktes hitelessgû trtnet kering rla, tny azonban, hogy a Pyarron szerinti 3673-ban harmadmagval rszt vett Gro-Ugon kirlynak meggyilkolsban, s tagja volt annak a csapatnak is, amely a Kard Testvrisg Eltkozott Vidkre kltztt nagymestert a Pyarron szerinti 3679-ben sajt kastlyban tette el lb all.

Legendk s enigmk

Enika Gwon roppant flinsa; a kontinensen egyetlen teljes pldnya ismeretes. Tartalmazza az Yneven keringõ sszes mendemondt, legendt, mtoszt s trtnetet, s mint ilyen, az egyetemes kultra remeknek szmt. Valsznû, hogy szerzõjt magasabb skok lnyei segtettk a munkban - Gwon kezt egyesek szerint maga Alborne, a Harmnia re vezette. A hiteles pldnyt Erigowban, a Legendk Tornyban õrzik, mely hajdan Gwon lakhelye volt.

Mivel szent knyvnek tartjk, a brdok legtbbje ktelessgnek rzi, hogy letben egyszer elzarndokoljon a toronyhoz, s szemgyre vegye az ereklyt. A zarndoklat sorn bizonyos idõt - rendszerint kt rt - ki-ki a ktet tanulmnyozsval tlthet. Mint mondjk, egy bizonyos Iriogo Orelnek ktszznyolcvan trtnetet sikerlt megjegyeznie, s ennek ksznhetõen hallig a kontinens legkeresettebb nekmondja volt.

M

M.A.G.U.S.

A kyr Miracle Adeptia Guns Urrus Sorrate rvidtse, a Kalandorok Krnikinak kzhasznlat elnevezse, a Shanice-hegysg brcei kztt meghzd, eredetileg Dreina-hvõ szerzetesrend folyamatosan bõvlõ munkja. Noha valaha - Pyarron alaptsnak idejn - mintegy mellkesen kezdtek foglalkozni a vilg dolgainak feljegyzsvel, ez a feladat idõvel minden mst kiszortott letkbõl, olyannyira, hogy mra a mlt homlyba vsz alaptsuk trtnete is, sõt, a szerzetesek annyira eltvolodtak Dreina hittõl, hogy csak pergamenen szmtanak az istennõ hveinek. Yneven sosem ltott, klns ritulkat gyakorolnak. Valamely megmagyarzhatatlan mdon kapcsolatban llnak a kontinens minden kalandozjval, sokszor azok tudta nlkl. Figyelik cselekedeteiket, szmon tartjk szrmazsukat, lejegyzik tetteiket, a legjelentktelenebbtõl a legnagyobbig. A M.A.G.U.S. az Yneven ltezõ legrszletesebb trtneti munka, tudomnyos rtke - a kolostor megkzelthetetlensge folytn - fel nem becslhetõ. Az vezredek sorn mindssze nhny kalandoz jutott el falai kz, tapasztalataikrl azonban mlyen hallgattak, amg csak ltek.

Malik al-Avdal

Karavnoz csaldbl szrmaz dzsad harcos, a Blcs Rahim el-Haszra elõdje El Hamed vezri szkben. A krniksok megjegyzsre rdemesnek talltk kettejk kapcsolatnak fonksgait, s leszgezik, hogy Rahim mindent megrklt tõle - elsõ gyasnak szerelmt kivve.

Manase

Themes papjainak szent llata, hromfejû sivatagi oroszln; kzpsõ fejnek pillantsval kõv dermeszti az vatlanokat. Rendszeres emberldozatot - szûz lenyokat - kvn. Az elsõ manast a legenda szerint maga Themes teremtette a Bakht-vdi vrs agyagjbl. Noha fogsgban is hossz ideig lnek, meglehetõsen ritkk: minden templomban csak egy rejtõzik belõlk.

Miramar

Szfrn kvli bolyg, csupn megfelelõ mûszerrel szlelhetõ az jszakai gen. Klnleges formjrl mr a kyr asztronmusok is beszmoltak.

Mogorva Chei

Eredeti nevn Chei O'Shenon; a Pyarron szerinti 3295-ben, Shenon brjnak msodik fiaknt szletett Ilanorban. Korn Erenbe kerlt, az akkori idõk legnagyobb mestertõl sajttotta el a fegyveres s szabadkzi harc fortlyait. Valsznûtlen gyorsasga s gyessge hamar rirnytotta a figyelmet. Hazjban szp jvõt jsoltak neki, tizenkilenc vesen azonban meglte btyja testõrkapitnyt, aki megsrtette, s ezrt meneklnie kellett. Dlre vezetõ tjn ismerkedett meg az akkor mg szintn huszonves varzsl adeptussal, Sonorral. Egytt maradtak, s hamarosan Ynev leghresebb kalandoz-prosa vlt belõlk.

Chei hallgatag, nehezen bartkoz, hirtelen harag frfiv rett. Mr a kezdet kezdetn elktelezte magt Arel mellett, s hallmegvetõ btorsgval, lehetetlen vakmerõsgvel nemsokra magnak az istennõnek a figyelmt is felkeltette. A Pyarron szerinti 3320-ban Krnban jrt, ahol - mig rthetetlen okbl - bizalmba fogadta a Tizenhrmak egyike, s egy gyûrûvel ajndkozta meg, amely bntetlensget biztostott szmra Shackallor birodalmnak terletn.

Utbb Shadonban bukkant fel, s egy titokzatos alkimistnak tett klnfle szolglatokat. Az fizetsgl egy kardot ajnlott neki - Chei elfogadta az adomnyt, s botorul cselekedett, mert a penge tkozottnak bizonyult: rknyszertette akaratt, s Shadon-szerte hrhedett papgyilkoss tette. A Stn szolgjnak kiltottk ki, valsgos hajtvadszatot indtottak ellene. Szorult helyzetbõl bartja, Sonor mentette ki: vgrvnyesen megszabadtotta az tkozott kardtl. Arel tudtra adta, hogy visszafogadja kegyeibe - ekkortjt tett szert legends fegyverre, az Eldrre is.

A sonoini opl elorzsval megra haragtotta Krnt, nem egyszer kerlt szorult helyzetbe, m tja sorn jabb trsakra lelt egy Gaain nevezetû trpe, s egy Maestrknt emlegetett shadoni bajvv szemlyben. Tz ven t elpuszttott krni teleplsek, porig rombolt vrosok jeleztk tjt. Csak a Pyarron szerinti 3342-ben hagyott fel a gyilkolssal; Pyarronba ment, ahol Arel papi misztriumaiba avattk, radsnak megszerezte a Titkos Szekta egyik szerzetese, Lanog bartsgt.

Ktszztven ven t hol itt, hol ott bukkant fel Yneven, mindig ott, ahol legforrbb volt a helyzet - az sszes ltezõ csatban rszt vett. 3589-ben elhatrozta, hogy j birodalmat alapt, ezrt ktszzhetvent v utn hazatrt Ilanorba, hogy az llamalapts gynek harcosokat, csaldokat toborozzon. A Pyarron szerinti 3590-ben hrommilli ilanori indult vezetsvel dlnek. Kt v leforgsa alatt - a hagyomny szerint szz csata rn - vgighaladtak egsz Yneven, a elfoglaltk vlasztott hazjukat, Œj-Ilanort, amely ksõbb az Yllinor (lsd ott!) nevet kapta. Chei igazi politikusknt jrt el: vin kvl csakhamar hazjnak mondhatta fldjt a tarranok npe, nhny keleti barbroktl szrmaz trzs, s az erdei elfek kt nemzetsge is. 3610-re felptettk fõvrosukat, Ru-Shenont; suttogjk, az arats nnepn Mogorva tbbszr elmosolyodott, s egyszer - egyetlenegyszer - szvbõl kacagott.

Noha istennõjbe, Arelbe szerelmes, felesgl vett egy niarei hercegnõt, aki a Pyarron szerinti 3672-ben fit szlt neki.

Murgador

Apr hegyvidki llam Anublientõl szaknyugatra, a Vei-Shanice felfldjn. Urai szzadokon t egy õsi vrbõl val nemesi csald sarjai voltak, kastlyukat P.sz. 3692-ben tûzvsz puszttotta el, melyben a krnykbeli birtokosok kzl is sokan odavesztek.

A Tarplatn feketllõ romokra sosem ptettek j erõssget: a krnyk npe lejjebb, az erdõsgen tvezetõ t mellett emelt otthont vlasztott urai, a nyugalomba vonult kalandozpros, Vyan Lefydd s Bragg om Meikhar szmra.

Musztadzsin el-Hamed

El Hamed emrje, e nven a negyedik. A dzsad hagyomnyban elsõsorban "Rahim rnyka"-knt ismert.

N

Necrografia

A valaha lt legnagyobb nekromanta, a dzsad Abdul al Shared knyve, amely a nekromancia aspektusait taglalja, s klnbzõ formit gyûjti egybe. Egyes rszei mig rthetetlenek - meglehet, szntszndkkal azok -, s felettbb valsznû, hogy tanaibl egyet-mst ugyancsak flremagyarz az utkor. A lapokon egybknt szp szmmal akadnak homlyos jvendlsek s utalsok is. Egyes rszeit kyrl, nmelyiket dzsadul, msokat aquirul rt a mester, aki a legenda szerint nem volt egszen pelmjû.

Niare

Niare laki a legõsibb npek sorba tartoznak: Legendik szerint a Pyarron elõtti IX. szzadban rkeztek a kontinensre tvoli hazjukbl, a keleti szigetvilgbl. vezredeken t elszigeteltsgben ltek - rszben termszetk parancsra, rszben azrt, mert Yneven akkortjt anarchia tombolt. Birodalmuk fldrajzi adottsgai jcskn megknnytettk a dolgukat: egyedl a vzit, a Jindao-tenger volt nyitva a fldrsz belseje fel. A Pyarron szerinti XII. szzadban egy lzad herceget egsz nemzetsgvel egytt szmûztek, s õ a tenger egyetlen risi szigetn telepedett meg, ltrehozva Enoszuke hercegsget.

Mint mondjk ez volt az utols alkalom, hogy Niare kiktõibõl hajk futhattak ki - a Jindao-tenger nyomban ezutn hajzhatatlann vlt. Hogy ez az istenek haragjnak, vagy emberek bosszjnak kvetkezmnye-e, mig sem tisztzott; Niare minden esetre vgkpp elszigetelõdtt a kontinens tbbi rsztõl.

Niare csszrsg; laki Kaorakut, a srknyistent imdjk. Az orszg harminchrom tartomnyra oszlik, mindegyik ln egy-egy hoan (hercegi cmnek megfelelõ mltsg) ll. A Yian Yiel-hegysg azonban nem tartozik egyik tartomnyhoz sem: az ott lõ szerzetesek sajt uruknak, a srknyisten fõpapjnak engedelmeskednek.

 
Legutbb Frisstve:

2005.05.19.

 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
ra
 
Naptr
2025. Jnius
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Zene-bona
 
Partnerek:
 
Szentereklye
 
ljen rkk!
 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.